Reintegraci afghánských povstalců podpoří mezinárodní fond

Londýn – Britský premiér Gordon Brown dnes v Londýně oznámil ustavení mezinárodního fondu na podporu reintegrace afghánských povstalců. Jeho vystoupení zahájilo jednodenní mezinárodní konferenci o Afghánistánu, které se zúčastnili ministři zahraničí více než 60 zemí, včetně České republiky, stejně jako afghánský prezident Hamíd Karzáí a generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Afghánská armáda začne podle výsledků konference přebírat některé provincie koncem roku, celé území by mělo být pod kontrolou vlády během pěti let.

Představitelé šesti desítek zemí se na konferenci shodli, že osm let trvající válku v Afghánistánu lze ukončit pouze jednáním s militantním hnutím Taliban a jeho zapojením do politické budoucnosti země. Souběžně se objevila nepotvrzená zpráva, že vedení Talibanu se 8. ledna v Dubaji tajně sešlo se zástupcem OSN pro Afghánistán, aby s ním projednalo možné složení zbraní.

Pro první rok fungování fondu slíbili účastníci 140 milionů dolarů

Video Reportáž a vstup Barbory Šámalové
video

Reportáž a vstup Barbory Šámalové

Reintegrační plán je zaměřen na povstalce z extremistického hnutí Taliban, kteří se vzdají násilí, přeruší vazby na al-Káidu a další teroristické skupiny, respektují ústavu a své politické cíle prosazují mírovými prostředky.

Brown zároveň oznámil ustavení mezinárodního fondu, který bude celý reintegrační program vedený Afghánci financovat. Zdůraznil současně, že vůči ostatním povstalcům, kteří se nevzdají násilí, budou spojenci nadále bojovat. Zatím není stanoveno, kolik peněz ve fondu bude. Britská média odhadují, že v něm bude 200 milionů až miliarda dolarů, hlavním dárcem by mělo být Japonsko. Český ministr zahraničí Jan Kohout uvedl, že by fond měl mít kolem 500 milionů dolarů. Britský ministr zahraničí David Miliband oznámil, že během konference účastníci přislíbili do fondu pro první rok jeho fungování již 140 milionů.

Podle Browna by konference měla znamenat začátek procesu předávání odpovědnosti za bezpečnost a vývoj v zemi afghánským jednotkám a afghánským institucím. Britský ministerský předseda zároveň vyjádřil naději, že by již koncem roku mohli Afghánci „okres za okresem“ přebírat odpovědnost za bezpečnost.

Přiznal, že stejně jako loni i letos čekají západní koalici obtížné časy. Podle něj je však zapotřebí, aby se „v polovině příštího roku začala situace obracet“.

Karzáí chce jednat o usmíření

Karzáí dnes oznámil, že svolá Velkou radu (Lója džirga), která by měla jednat o usmíření v zemi. Mluvčí afghánské vlády Hamíd Almí poté agentuře Reuters řekl, že vláda na zasedání Velké rady přizve i Taliban. „Zveme je, aby se zapojili do velké rady. Zveme je a přáli bychom si, aby přišli,“ prohlásil. Lója džirga je shromážděním prominentních Afghánců, kmenových vůdců a islámských duchovních, která se svolává příležitostně a má vyšší pravomoci než parlament.

Karzáí také vyzval Saúdskou Arábii, aby při mírovém procesu vládě v Kábulu pomáhala. O „podporu míru a usmíření“ požádal také sousední Pákistán. Saúdská Arábie a Pákistán byly dvě z pouhých tří zemí, které uznávaly režim Talibanu.