Pařížská prokuratura se v aféře Clearstream odvolá

Paříž – Francouzská prokuratura má v plánu se odvolat proti čtvrtečnímu rozsudku v aféře Clearstream, ve kterém figurují bývalý premiér Dominique de Villepin a současný prezident Sarkozy. Soud zbavil včerejším rozhodnutím Villepina obvinění, že se pokusil nynější hlavu státu očernit. Prokurátor Jean-Claude Marin dnes v rozhlasové stanici Europe 1 řekl, že by se proces měl opakovat koncem roku nebo začátkem roku 2011.

„Soud nevyvodil všechny důsledky z toho, co slyšel. Zbývá ještě, aby část pravdy teprve vyšla najevo. Všechno ještě v případu nebylo řečeno,“ prohlásil Marin. Podle něj soud „překvapivě neodsoudil“ Villepina. „Rozhodl jsem se odvolat proti tomuto rozhodnutí,“ podotkl Marin.

Sarkozy, který se účastnil řízení jako poškozená osoba, po vynesení rozsudku oznámil, že jej přijímá a že se nebude odvolávat. To ovšem v trestní záležitosti ani nemůže, protože to je v pravomoci jen žalující a obviněné strany.

Podle Villepina podléhá prokuratura politickým tlakům

Villepin Marinův záměr odsoudil jako politické rozhodnutí, které prý ukazuje, že Sarkozy se rozhodl pokračovat ve svém urputném boji a nenávisti. Prokurátoři jsou podřízenými ministra spravedlnosti, tedy člena vlády a Sarkozyho podřízeného.

Soudcovské odborové organizace USM a SM reagovaly prohlášením, že odvolání vrhá velké podezření na prokuraturu, že je pod politickým tlakem, a vyzvaly, aby státní zástupci byli striktně odděleni od výkonné moci. Předseda USM Christophe Régnard vyjádřil názor, že se tím poškozuje pověst celé justice.

Porážka Sarkozyho?

Francouzský tisk dnes vesměs označil Villepinovo očištění za Sarkozyho porážku a předpověděl, že se tím zkomplikují prezidentovy vyhlídky na znovuzvolení v roce 2012.

Aféra vypukla v roce 2004 poté, co se na veřejnost dostala jména údajných majitelů tajných kont v lucemburském peněžním ústavu Clearstream, kam měly plynout úplatky za někdejší prodej francouzských fregat Tchaj-wanu v 90. letech. Na seznamu, který byl předán justici a u kterého se ukázalo, že jde o podvrh, byl mimo mnoho jiných i Sarkozy.