Americký Senát schválil zákon o nových sankcích proti Íránu

Washington - Americký senát schválil zákon, který umožní rozšířit sankce vůči Íránu. Měly by se vztahovat na zahraniční firmy dodávající do země pohonné hmoty. Írán je sice pátým největším vývozcem ropy na světě, ale nemá dostatek rafinérií. 40 procent své spotřeby benzinu musí dovážet. Sankce mají Teherán odradit od jaderného programu.

Zákon nedávno schválila také Sněmovna reprezentantů. Legislativa má dát Obamovi pravomoc uvalit sankce na energetické firmy, které dodávají Íránu benzin, i firmy, které jim zajišťují pojištění a přepravu. Tyto podniky například budou mít odepřen přístup k finanční podpoře amerických institucí jako Export-Import Bank. Nové opatření navazuje také na zákon trestající zahraniční firmy, které investují do íránského energetického sektoru více než 20 milionů dolarů ročně (asi 376 milionů korun).

Zástupci státní íránské ropné společnosti NIOC již dříve prohlásili, že Teheránu americké sankce nemohou uškodit, protože Írán má hodně dodavatelů a může mít benzinu, kolik chce. Írán je sice pátým největším vývozcem ropy na světě, postrádá však dostatek rafinerií a musí až 40 procent své domácí spotřeby dovážet. To zatěžuje jeho rozpočet a vystavuje jej ohrožení ze strany sankčních opatření. Analytici se však domnívají, že výsledkem sankcí bude maximálně určité zvýšení cen.