Clintonová pro novou definici role NATO

Paříž - Tradiční pojetí národní bezpečnosti v členských zemích NATO podle Hillary Clintonové notně zastaralo. Jak americká ministryně zahraničí uvedla při své návštěvě v Paříži, je zapotřebí do tohoto pojetí zahrnout kromě hrozeb ze strany jiných států také taková nebezpečí, jako jsou terorismus, internetové útoky nebo živelní pohromy.

Clintonová se setkala s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a ministrem zahraničí Bernardem Kouchnerem a v pařížské vojenské škole přednesla projev k budoucí spolupráci zemí NATO. „Je mnoho hledisek, která nebyla součástí původní koncepce NATO, ale která stále více definujeme jako bezpečnostní,“ podotkla manželka bývalého amerického prezidenta.

Ke kontroverzní otázce protiraketové obrany Clintonová uvedla, že USA uvítají iniciativu Ruska, která klade důraz na výzkum a vývoj. Protiraketová obrana se má prý nyní zaměřit na ochranu před izolovanými nepřátelskými státními režimy a nestátními skupinkami a nemá jako doposud sloužit k strategickému odstrašování.

/*json*/{"map":{"lat":48.8704489355,"lng":2.31680631638,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.870388950616,"lng":2.3167473077774,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Clintonová: Čína musí souhlasit se sankcemi proti Íránu

Během návštěvy vojenské školy Clintonová vyzvala Čínu, aby se připojila k ostatním světovým velmocím a souhlasila se sankcemi proti Íránu, který se odmítá vzdát svého kontroverzního jaderného programu. Podle šéfky americké diplomacie sice vláda v Pekingu může mít obavy o své dodávky ropy, ale měla by brát ohled na své dlouhodobé zájmy v oblasti Perského zálivu. O otázce jednala Clintonová ráno se Sarkozym, jehož země v únoru předsedá Radě bezpečnosti OSN. Sarkozy souhlasil s tím, že je zapotřebí přijmout vůči Íránu tvrdou rezoluci.

Ve středu se Clintonová dočkala i podpory Ruska. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že velmoci nemohou věčně čekat na to, až se Írán podřídí mezinárodnímu společenství. V šestici velmocí je ještě Británie a Německo, které sdílejí názory USA.