Lékaři pomáhají epileptikům speciálním stimulátorem

Praha - Stimulace bloudivého nervu je pro někoho pouze medicínský termín, pro lidi s nejtěžší formou padoucnice ale zcela konkrétní naděje. Unikátní operace, při které lékaři po malém řezu pod levou klíční kostí vloží do těla speciální přístroj, zajišťuje epileptikům výrazně lepší život. Ze stimulátoru proudí elektrodami slabé pulzy, které dokáží snížit počet záchvatů i omezit užívání léků. Zákrok mají pacienti navíc zadarmo.

„Stimulátor obsahuje dvě spirály, které se musí navinout na bloudivý nerv a následně podkožím vést ke kapse v podklíčkové oblasti,“ popisuje neurochirurg Jan Šroubek z Nemocnice Na Homolce.

Například Božena Fadrná trpí vážnou formou epilepsie od pěti let. Dalších pětatřicet roků ji přepadalo i několik záchvatů křečí denně. Vážně si ublížila, bála se chodit ven a báli se o ni i druzí. Žádné léky jí nezabíraly. Naději přinesla až nová metoda. „Teď neříkám, že jsem nemocná. Říkám, že jsem zdravá nemocná. Jsem šťastná jak blecha,“ směje se pacientka.

Stimulace bloudivého nervu ale není pro každého. Pacient musí splnit řadu přísných podmínek. Mimo jiné musí trpět velmi těžkými záchvaty, na které nezabírají žádné léky. Přestože šestnáctigramový stimulátor umí lékaři voperovat už v pěti českých nemocnicích, nedostane se ke všem pacientům, kteří by ho potřebovali. Podle neurologů proto, že se o metodě mezi odborníky málo ví. 

V České republice trpí vážnou formou epilepsie 35 tisíc nemocných. Metodu stimulace bloudivého nervu zatím využilo necelé jedno procento z nich.

Zavedení stimulátoru
Zavedení stimulátoru