Palestina i Izrael odmítly obvinění z válečných zločinů v Gaze

Gaza/Jeruzalém - Organizace spojených národů obdržela izraelskou i palestinskou odpověď na takzvanou Goldstonovu zprávu o válce v Gaze, jež probíhala na přelomu let 2008 a 2009. Generální tajemník organizace Pan Ki-mun pravděpodobně nezahájí posuzování konfliktu u mezinárodního válečného soudu. Izrael i v Gaze vládnoucí hnutí Hamás ve svých reakcích odmítly názor Rady bezpečnosti, že se během bojů dopustily válečných zločinů. Obě strany se ke zprávě pro RB, již vypracoval soudce Richard Goldstone, měly vyjádřit do 5. února.

„Izraelská vláda dnes ráno předložila OSN zprávu o všech akcích a vyšetřováních týkajících se incidentů během operace Lité olovo (izraelská ofenziva proti Hamasu v pásmu Gazy). Myslím, že tato zpráva znovu dokazuje, že Tsahal (izraelská armáda) je nejserióznější a nejodpovědnější armádou, která operuje nejmorálněji,“ citovala agentura AFP z prohlášení izraelského ministra obrany Ehuda Baraka.

Za bojů v pásmu Gazy na přelomu prosince 2008 a ledna 2009 bylo zabito přes 1400 Palestinců, včetně více než 900 civilistů, a 13 Izraelců, z nichž tři byli civilisté.

Izrael v odpovědi na Goldstonovu zprávu popírá, že by „armáda záměrně zabíjela civilisty“. Ofenzivu proti Hamasu v Gaze chápe tak, že pouze uplatnil „své právo na sebeobranu vůči teroristickým útokům“ na své území. Soudcův dokument byl v Izraeli přijat s nelibostí. Armáda vypracovává svůj vlastní, kompletnější dokument, vyvracející bod po bodu závažná obvinění Goldstonovy komise.

Potíže s nezávislým šetřením má také Hamas, právě kvůli jeho raketové palbě na Izrael konflikt začal. Tato organizace, která bojuje proti Izraeli, odmítla kritiku, že při útocích nerozlišovala mezi civilními a vojenskými cíli. Přitom většina jejích raket mířila na město Sderot poblíž pásma Gazy, v němž nejsou žádná kasárna ani vojenské objekty. Tři mrtví izraelští civilisté a 80 zraněných pocházelo právě odtud.