Další přešlap v Afghánistánu: NATO se omylem střetlo s tamní armádou

Kábul - Vojáci NATO se v noci na dnešek ve východoafghánské provincii Vardak zřejmě omylem střetli s vojáky afghánské armády. Při incidentu zahynuli podle místních úřadů čtyři afghánští vojáci a dalších sedm Afghánců bylo zraněno. Součástí incidentu byl i nálet NATO. Ten dnes odsoudilo afghánské ministerstvo obrany, které vyzvalo k usvědčení a potrestání viníků vojenským soudem. NATO podle svého vyjádření záležitost vyšetří.

Společná skupina vojáků aliance a Afghánců se prý během operací v noci na dnešek střetla s další skupinou afghánských vojáků. NATO uvedlo, že afghánská skupina zahájila palbu, kterou spojenecké jednotky opětovaly. Vojáci aliance pak podle afghánských úřadů požádali o podpůrný nálet a právě ten prý zabil Afghánce.

Severoatlantická aliance incident potvrdila a označila jej za politováníhodný, odmítla však poskytnout detaily. Záležitost se prý vyšetřuje. „Spolupracujeme s ministerstvem obrany, abychom odkryli fakta incidentu,“ uvedl Nico Melendez z NATO. Afghánské ministerstvo obrany na místo údajně vyslalo vyšetřovací tým.

V provincii Vardak se v pátek odehrál i další incident, při němž tlumočník zastřelil dva americké vojáky. Poté ho zabili další členové jednotky, u níž působil. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na důstojníka sil USA, podle nějž byl útočník spíš nespokojeným zaměstnancem než ozbrojencem napojeným na povstalce a střelbě předcházela hádka o peníze. Zatím neexistují náznaky, že by spolu incidenty souvisely.

Mezinárodní jednotky spolu s afghánskými vojáky v zemi bojují proti radikálnímu hnutí Taliban, jehož vládu svrhli Američané v invazi v roce 2001. Při bojích však často přicházejí o život i civilisté, což zhoršuje vztahy mezi afghánskou vládou a Západem, zejména USA. Poslední incident může poškodit vztahy aliance a Afghánistánu právě v době, kdy sílí volání po užší spolupráci obou stran jako podmínce nezbytné pro úspěch v boji proti Talibanu.