V JAR vzpomněli Gándhího smrt a rozptýli část jeho popela do moře

Durban (JAR) – Ku příležitosti šedesátého druhého výročí od smrti indického vůdce hnutí za nezávislost Mahátmy Gándhího byla dnes část jeho popela rozptýlena v moři na pobřeží Jihoafrické republiky. Pietní obřad se odehrál v přístavu města Durban a jeho účastníci včetně Gándhího pravnučky rozptýlili při úsvitu Gándhího popel a mořskou hladinu pokryli květy a svícemi.

Gándhí na jih Afriky přišel jako čtyřiadvacetiletý v roce 1893. Žil tam 21 let a bojoval úspěšně za práva místních Indů. Jeho úsilí bylo korunováno úspěchem v roce 1914, kdy jihoafrická vláda požadavkům Indů vyhověla. V severním Johannesburgu pobýval podle dostupných informací v letech 1907-1910, kdy začal formulovat svou filozofii aktivního, ale nenásilného odporu satjágraha.

Móhandáse Karamčandu Gándhího, známého pod jménem Mahátma (Velká duše), zastřelil 30. ledna 1948 v Dillí hinduistický fanatik. Po jeho kremaci byly do celé země rozeslány urny s jeho popelem, které jsou vystaveny v jeho památnících, nebo byly rozděleny mezi přátele a následovníky. Jejich přesný počet není znám. Už v roce 2008 byla část Gándhího popela rozptýlena v Arabském moři.