Rusko dodá Kaddáfímu zbraně za 1,3 miliardy eur

Moskva - Rusko dodá Libyi zbraně za 1,3 miliardy eur (asi 34 miliard korun). Kontrakt byl podepsán včera po jednáních vysokých vojenských představitelů obou států a dnes o něm informoval ruský premiér Vladimir Putin. Libyi zastupoval ministr obrany Júnis Džábir. Média od jednání očekávala nákup ruských stíhaček, protiletadlových systémů a tanků za 37 miliard korun.

„Včera byl podepsán kontrakt na sumu 1,3 miliardy eur. Nejsou to jen střelné zbraně,“ poznamenal Putin při schůzce se šéfem zbrojovky Ižmaš, kde se vyrábějí i známé samopaly Kalašnikov. Vladimir Groděckij poděkoval premiérovi za přispění k uzavření velmi potřebného kontraktu, který „přinejmenším na dva roky dá práci jednomu z našich podniků“.

Libye v minulosti patřila k velkým zákazníkům sovětských zbrojovek a její nákupy v 70. a 80. letech, včetně stovek letounů a tisícovek tanků, se odhadovaly na 20 miliard dolarů. Velmi těsné vztahy mezi Moskvou a Tripolisem se však poněkud zadrhly po rozpadu bývalého SSSR a uvalení mezinárodních sankcí na Libyi.

Kroky ruského zbrojařství: Čína, Indie, Venezuela

Nové sbližování je patrné od předloňské návštěvy tehdejšího ruského prezidenta Vladimira Putina v Libyi. V témže roce o nových kontraktech údajně jednal i libyjský vůdce Muammar Kaddáfí při návštěvě Moskvy. Libye údajně slíbila nové nákupy zbraní za tři miliardy dolarů jako protislužbu za odepsání svého starého dluhu vůči Rusku ve výši 4,5 miliardy dolarů.

Jedná se o další úspěch ruské zbrojařské lobby od zářijové smlouvy s Venezuelou. Podle ní Caracas koupí 24 stíhaček Suchoj, desítky vrtulníků, 100 000 samopalů a neupřesněný počet raket s doletem 300 kilometrů. Ze strany Ruska podle informací moskevského zpravodaje Josefa Pazderky ale ani v případě obchodu s Libyí nejde o nic mimořádného, neboť vedle prodeje nerostných surovin je zbrojařský průmysl jedním z hlavních tahounů tamní ekonomiky. Země dodává zbraně například Číně, Indii, Malajsii nebo Sýrii.