Pákistán zjišťuje, zda skutečně zemřel šéf tamního Talibanu

Islámábád - Vůdce pákistánského Talibanu Hakimulláh Mahsúd je možná mrtev. Podle pákistánské armády ho mohl zabít nálet amerického bezpilotního letounu 14. nebo 17. ledna v kmenové oblasti Severní Vazíristán u hranic s Afghánistánem. Islámábád nyní prošetřuje pravdivost těchto zatím neověřených informací.

Americký letoun tehdy v Severním Vazíristánu bombardoval dvě vozidla s ozbrojenci. Při náletu byl Mahsúd údajně zraněn a podle tajných služeb svým zraněním později podlehl. V neděli pákistánská státní televize oznámila, že Mahsúd byl nejen zabit, ale dokonce již i pohřben. Pokud je Mahsúd skutečně mrtvý, Talibanci jeho smrt zatajovali buď proto, aby měli dostatek prostoru zvolit si nového vůdce, nebo kvůli mocenským bojům ve vlastních řadách.

Členové Talibanu spáchali v uplynulých dvou letech v Pákistánu množství krvavých útoků, při nichž zahynulo přes 2000 lidí. Taliban a teroristická síť al-Káida mají prý již dlouhou dobu v oblastech sousedících s Afghánistánem své základny, odkud podnikají výpady proti pákistánským úřadům, mezinárodním silám v sousedním Afghánistánu i civilním cílům ve světě.

Hakimulláh Mahsúd, kterému bylo podle tajných služeb jen 30 let, převzal otěže pákistánské větve Talibanu loni na konci srpna, když hnutí oficiálně potvrdilo úmrtí dřívějšího vůdce Bajtulláha Mahsúda při náletu amerického bezpilotního letounu. Hakimulláh je mnohými považován za mnohem agresivnějšího vůdce, než byl Bajtulláh.

Baitulláh Mahsúd
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24