Další bláznivá dražba: Nedopalek Churchillova doutníku za 130 000 Kč

Londýn - Nedopalek doutníku bývalého britského ministerského předsedy Winstona Churchilla byl v britské aukční síni Keys vydražen za částku přesahující 4300 liber, tedy více než 130 000 korun. Téměř deset centimetrů dlouhý doutník s vytištěným jménem původního majitele získal nejmenovaný soukromý sběratel. Experti přitom před aukcí očekávali, že doutník bude možné vydražit nanejvýš za 350 liber (10500 Kč). Podobnou odhadní cenu stanovil i samotný aukční dům.

Náruživý kuřák Churchill (1874-1965) vydražený doutník nedokouřil ve válečném roce 1941, protože pospíchal na zasedání svého kabinetu. „U Churchilla patrně bylo velmi neobvyklé, aby doutník nedokouřil, takže to muselo být něco velmi, velmi naléhavého, co vyžadovalo jeho okamžitou přítomnost v zasedacím sále kabinetu,“ citovala BBC licitátora Andrewa Bullocka. „Protože byla válka, je vzrušující spekulovat o tom, co mohlo být tak důležité,“ dodal dražitel.

Tehdejší komorná v sídle britských premiérů na Downing Street 10 Nellie Gobleová nedopalek vzala a darovala jej svému příteli. K němu přiložila lístek se vzkazem: „Jackovi s přáním všeho nejlepšího od Nellie. Tady máš malý suvenýr, aby ti jednou připomněl jednoho z největších mužů, kteří kdy žili v Anglii.“ Po smrti Jacka v roce 1987 doutník zdědila jeho dcera. Tato žena si však přeje zůstat v anonymitě.