Karzáí vyzval Taliban k odložení zbraní a přijetí afghánských zákonů

Kábul - Afghánský prezident Hamíd Karzáí vyzval bojovníky Talibanu, aby odložili zbraně a přijali afghánské zákony. Jeho výzva je součástí nové iniciativy Kábulu a mezinárodních spojenců prosadit program zapojení dosavadních povstalců do správy státu, a tak je přimět ukončit povstání.

„Uděláme vše, co je v našich silách, abychom co nejvíce přispěli k dosažení míru a bezpečnosti v zemi,“ řekl Karzáí v Kábulu na své první tiskové konferenci po návratu z Londýna.

Podobných výzev zaznělo v minulosti z vládní strany už hodně, zůstaly ale bez účinku. Nyní však jde o iniciativu podporovanou Západem, který je ochoten program podpořit značnými částkami peněz. Právě konference v Londýně o podrobnostech této záležitosti jednala.

Mezinárodní společenství chce mimo jiné prostřednictvím začlenění povstalců do afghánské společnosti ukončit osm let trvající válku v Afghánistánu. V zemi je nyní asi 110.000 koaličních vojáků včetně 70.000 Američanů. NATO odhadovalo počet zbývajících bojovníků Talibanu v roce 2004 na asi 400, loni to ale už bylo 25.000 a na rok 2010 zní odhad na téměř 30.000.

Již koncem minulého týdne se objevily informace, že se vůdci militantního hnutí Taliban prý „brzy“ rozhodnou, zda se připojí k mírovým rozhovorům s afghánskou vládou. Podle nepotvrzených zpráv se vedení Talibanu již na začátku ledna tajně sešlo se zástupcem OSN pro Afghánistán, aby s ním projednalo možné složení zbraní.

Afghánský prezident Hamíd Karzáí a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen
Afghánský prezident Hamíd Karzáí a generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen