Jižní a Severní Korea jednají o společném průmyslovém areálu

Pchjongjang - Představitelé Jižní a Severní Koreje jednají o propojení průmyslového areálu na hranicích, a to jen několik dní poté, co napětí na poloostrově vystupňoval Pchjongjang, když na moři vypálil směrem k jižnímu sousedovi několik raket. Vyslanec Jižní Koreje dnes překročil nejstřeženější hranici světa, aby jednal se severními sousedy o průmyslové oblasti Kesong, který jako jediný tyto dvě země, jež jsou dosud formálně ve válečném stavu, spojuje.

„Rozhovory se zaměří na oblasti od plateb pro Severní Koreu až po bezpečnostní hrozby pro Severní Koreu,“ řekl dnes ministr pro sjednocení.  

Průmyslový komplex v Kesongu byl otevřen v roce 2004. Pro jihokorejské firmy zde pracuje přes 30 tisíc Severokorejců. Společná výroba v Kesongu vznikla v rámci snah o sbližování korejských států. Místo leží asi 70 kilometrů severozápadně od Soulu a vyrábějí se tu hodinky, boty či kuchyňské vybavení. Pro oba státy je spolupráce výhodná. Jih za své investice získá levnou pracovní sílu a přes 30 tisíc Severokorejců práci. Navíc pro severokorejskou vládu je Kesong bohatým zdrojem tvrdé měny.