V Ugandě zahajuje škola vybudovaná z peněz českých dárců

Praha/Kitula (Uganda) - Prvních 189 dětí dnes začalo chodit do zbrusu nové školy v ugandském městě Kitula. Nese jméno nejznámějšího českého světce Jana Nepomuckého a byla postavena díky darům vybraným v České republice. V Kitule, jedné z nejchudších oblastí Ugandy, působí už deset let Arcidiecézní charita Praha. Češi tu v rámci projektu Adopce na dálku podporují 4 tisíce dětí. Hlavním posláním školy je poskytnout výuku dětem z nejchudších rodin ve vesnických oblastech.

„Vybírali jsme děti z těch nejpotřebnejších, z nejchudších rodin, které buď do školy chodit nemohly, nebo chodily do škol, které jsou velmi vzdálené,“ uvedla představitelka Arcidiecézní charity Praha Jarmila Lomozová.

Za školu se v Ugandě platí, spousta dětí přitom nemá rodiče, v některých oblastech je polovina lidí nakažených virem HIV. Každý čtvrtý tu neumí číst a psát, chodit do školy pro děti není samozřejmost.Celková kapacita 400 dětí

V nové české škole budou čtyři třídy, ale i kuchyně nebo jídelna. Až se naplní, bude sem chodit 400 dětí. Stavba školy trvala necelý rok, úplně hotová bude letos v říjnu. „Provoz základní školy svatého Jana Nepomuckého budeme hradit v rámci projektu Adopce na dálku, protože všechny děti, které školu navštěvují, jsou právě vybrány do tohoto projektu,“ dodává Lomozová.

Učit budou místní i dobrovolníci z Česka. Děti budou mít pravidelný rozvrh, zaměřený na praktické znalosti a dovednosti. Vybavení školy se s těmi českými srovnat nedá ani pomůcek nebude tolik. Ale třeba židličky by mohly české děti těm ugandským závidět.

/*json*/{"map":{"lat":0.334394463919,"lng":32.9267120361,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/