Čína varuje Obamu před schůzkou s dalajlamou

Peking - Čína varovala amerického prezidenta Baracka Obamu, aby se nescházel s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Podle Pekingu by to výrazně zhoršilo vztahy mezi oběma zeměmi. Čína zároveň pohrozila sankcemi americkým firmám, které dodají zbraně Tchaj-wanu. Obama se s dalajlamou sejde při jeho návštěvě USA, Bílý dům už schůzku potvrdil. Americký prezident měl možnost se s dalajlamou setkat již loni, ale neučinil tak, neboť si před svou cestou do Číny nechtěl zkazit vztahy s tamními představiteli.

Mluvčí Bílého domu už potvrdil, že Obama se s dalajlamou sejde. „Prezident řekl čínským představitelům během své cesty do Pekingu v loňském roce, že se s dalajlamou sejde, a právě tohle má v úmyslu udělat,“ uvedl mluvčí Bill Burton jen pár hodin po čínském prohlášení.

„Dalajlama je náboženská a kulturní osobnost respektovaná v celém světě a z tohoto titulu se s ním prezident sejde,“ řekl dále. „Aby bylo jasno, Spojené státy považují Tibet za součást Číny. Zneklidňuje nás v rovině lidských práv způsob, jakým je s Tibeťany nakládáno. Naléháme na čínskou vládu, aby chránila jedinečné kulturní a náboženské tradice Tibetu,“ dodal.

Video Vstup Tomáše Etzlera
video

Vstup Tomáše Etzlera

Důvěra Číny v USA je ohrožena

„Jestliže se tentokrát americký vůdce rozhodne s dalajlamou setkat, určitě tím ohrozí důvěru a spolupráci mezi Čínou a Spojenými státy. A jak by něco takového pomohlo Spojeným státům překonat hospodářskou krizi? Bylo by to přece zbytečné,“ uvedl na tiskové konferenci představitel čínské vlády Ču Wej-čchün a nepřímo připomněl, že USA dluží Číně bilion dolarů a že žádají o další půjčky. Pokud by Peking přestal nakupovat americké dluhopisy, může vážně poškodit celé hospodářství Spojených států.

Varování přichází v době, kdy vztahy mezi Pekingem a Washingtonem nejsou nejlepší. Konflikt začal v lednu, když internetová společnost Google obvinila Čínu z kyberútoku a pohrozila, že pokud čínská vláda nepřestane s cenzurou, stáhne se ze země. Spojené státy pak navíc oznámily, že prodají Tchaj-wanu zbraně za miliardu. Peking hrozí odvetou a ví, že může uspět. Americký prezident už totiž jedno setkání s vůdcem tibetského buddhismu zrušil. Odvolání i druhé schůzky by ale Obama vysvětloval jen velmi obtížně.

Peking obviňuje dalajlamu ze snahy o získání nezávislosti pro svou vlast, ten to však odmítá s tím, že mu jde jen o rozsáhlou autonomii pro Tibet v rámci Číny. Dalajlama žije v indickém exilu od svého útěku z Číny po nezdařeném protičínském povstání v Tibetu v roce 1959. V indické Dharamsále žije i exilová tibetská vláda.