Pozor na dárečky od Číňanů, varuje britská kontrarozvědka

Londýn - Čína používá reklamní dárky v podobě flash disků a fotoaparátů ke špionáži. Uvádí se to v tajném dokumentu britské kontrarozvědky MI5, který získala britská média. Do těchto předmětů, které agenti čínských služeb rozdávají zaměstnancům britských firem, jsou údajně namontována zařízení umožňující přístup do kteréhokoli počítače, na který se toto zařízení napojí. Zájem mají Číňané především o informace z oblasti energetiky, komunikace, obrany a zpracovatelského průmyslu.

Peking se podle Britů zaměřuje na počítačové sítě a e-maily firem pracujících v oblasti public relations či mezinárodních právnických společností. „Jakákoli britská firma je ohrožena, disponuje-li informacemi, které by mohly Číňany zajímat,“ uvádí MI5. Konkrétní případ přímého zneužití zpráva neuvádí, jde spíše o varování adresované britským podnikatelům, upřesnil spolupracovník ČT Ivan Kytka.

MI5 rovněž obviňuje Čínu, že se uchyluje k hackerství, aby se zmocnila citlivých obchodních informací. Čínská vláda je podle MI5 ze špionážního hlediska pro Velkou Británii jednou z největších hrozeb, uvedl The Sunday Times. „Čínské zpravodajské služby jsou rovněž známé tím, že využívají zranitelných bodů, jako jsou sexuální vztahy a nelegální činnost, k tomu, aby přiměly lidi ke spolupráci,“ dodal list. Čína ale již několikrát popřela, že by proti Velké Británii vedla špionáž.