V izraelské Herzliji se diskutuje o světové bezpečnosti

Jeruzalém - Do izraelské Herzlije se sjeli světoví politici, finančníci i ochránci životního prostředí, aby od pondělí do středy jednali o tématech souvisejících se světovou bezpečností. Akce se koná každý rok a ta letošní je už desátá. Mezi účastníky bude v úterý také český ministr obrany Martin Barták. Spolu s ministrem zahraničí současné předsednické země Evropské unie, Španělska, Miguelem Ángelem Moratinosem vede Barták panel Role Evropy na světovém jevišti a na Blízkém východě.

V pondělí ministr Barták jednal s izraelským ministrem zahraničí Avigdorem Liebermanem o vztahu EU k Blízkému východu, o aktuálních blízkovýchodních problémech a také o Íránu. Lieberman podle mluvčí českého ministra Lucie Kubovičové řekl, že Izrael Írán považuje za hrozbu nejen pro sebe, ale pro celý svět. Kvitoval prý, jak v této věci postupuje Česká republika, protože je z jejího postoje cítit podporu Izraele. Nehovořilo se o případném útoku Izraele na Írán nebo opačně, řekla mluvčí.

Dnes jedná český ministr s izraelským ministrem obrany Ehudem Barakem a vůdkyní opozice Cipi Livniovou. Mezi účastníky třídenní herzlijské konference je například bývalý maďarský premiér Ferenc Gyurcsány, který se účastní panelu na téma USA a globální řád, Ehud Barak a předseda kabinetu vládnoucího palestinskému Západnímu břehu Jordánu Salám Fajad, kteří vystoupí na téma izraelsko-palestinských mírových rozhovorů, nebo šéf Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn.

Mírová jednání mezi Izraelem a Palestinou jsou zablokována přes rok a jejich obnově brání neshody na budování židovských osad na západním břehu. Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás o víkendu řekl, že Palestinci začnou znovu jednat, jestliže Izrael na tři měsíce zastaví budování v osadách na západním břehu i ve východním Jeruzalému. Premiér Benjamin Netanjahu loni sice vyhlásil moratorium na nové stavby v osadách, ale jenom na západním břehu. Už započaté stavební projekty přitom pokračují.