Malajsijský opoziční vůdce před soudem za homosexualitu

Kuala Lumpur – Už druhému obvinění z homosexuálního styku za posledních deset let čelí vůdce malajsijské opozice Anwar Ibrahim, který byl do konce 90. let vicepremiérem v kabinetu Národní fronty. Populární politik považuje proces za vykonstruovaný, a hodlá proto k soudu předvolat i premiéra Najiba Abdula Razaka. Tribunál už v roce 1999 Anwara za tento v Malajsii trestný čin odsoudil. Teď mu hrozí až 20 let vězení. Před soudní budovou na podporu Ibrahima dnes demonstrovalo asi 250 jeho příznivců.

V přeplněné soudní síni dnes Ibrahim uvedl, že nechá k soudu předvolat Razaka a jeho manželku. Oba se prý setkali s jeho žalobcem a zasahují do procesu. Premiérův mluvčí toto obvinění odmítl. Podle pozorovatelů je proces velkou výzvou pro současného premiéra, který se chopil moci teprve loni v dubnu. Jakýkoli větší trest pro Ibrahima by mohl Razakovi otevřít cestu k vítězství v parlamentních volbách, které se musí konat nejpozději v roce 2013.

Ibrahim se brání obvinění z nepřirozených sexuálních praktik, které proti němu vznesl jeden z jeho spolupracovníků. V převážně muslimské Malajsii je anální styk mezi dvěma muži trestný i v případě, že probíhá se vzájemným souhlasem. Za jeho provozování hrozí až dvacet let vězení. Ibrahim už byl ze sodomie a korupce usvědčen v minulosti, ale mezinárodní pozorovatelé uváděli, že šlo o zmanipulované procesy. Anwar byl odsouzen v dubnu 1999 k šestiletému vězení za korupci, dva roky mu však byly později prominuty za dobré chování. Od roku 2003 si odpykával devítiletý trest vězení za homosexuální styk, který mu byl v převážně muslimské Malajsii vyměřen v roce 2000. V roce 2004 ale soud rozhodl o osvobození politika. Ibrahim byl za sodomii krátce zatčen i v roce 2008, později byl propuštěn na kauci.

Zatčení vůdce opozice v Malajsii
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24