Pokutu za porušení slovenského zákona zaplatí Maďarům zvláštní fond

Bratislava/Budapešť - Maďarsko připravuje zvláštní fond na odškodňování Maďarů žijících na Slovensku, kterým tamní úřady uloží pokutu za porušení zákona na ochranu slovenštiny. Takzvaný jazykový zákon na Slovensku platí od loňského září. Bezprostředně po schválení ale vyvolal mezi Bratislavou a Budapeští diplomatickou roztržku. Za prohřešky proti slovenštině totiž hrozí pokutou až 5000 eur, tedy asi 130 000 korun.

Protesty a stížnosti proti zákonu na ochranu slovenštiny nepomohly, a tak přišla maďarská vláda s novým řešením. Vytvořila tzv. maďarský jazykový fond.

"Věříme, že slovenská strana časem tento zákon změní, aby nebyl tak represivní, ale na druhé straně musíme být připraveni i na nejhorší,“ uvedl mluvčí maďarské vlády. 

Proplácet se bude právní pomoc i pokuty

Do fondu maďarská vláda vložila 50 milionů forintů (asi 5 milionů korun). Přispět ale mohou také soukromé osoby, instituce, občanská sdružení či podniky. Tyto peníze poputují na Slovensko, dostanou je mimovládní organizace, které je mají použít podle potřeby – na právní pomoc postižených nebo i na pokuty.

Zatímco Maďaři s nápadem vesměs souhlasí a schvalují jej, Slováci nešetří kritikou. Nejostřeji se ozvali slovenští nacionalisté: „Je to na mezinárodní žalobu, protože v podstatě nabádají k občanské neposlušnosti, k nerespektování ústavy a jiných zákonů sousedního státu,“ argumentuje místopředsedkyně Slovenské národní strany Anna Belousovová.