Na izraelském pobřeží nalezeny barely s výbušninou, pláže byly uzavřeny

Jeruzalém - Izraelská policie našla na plážích severně od pásma Gazy dva sudy - každý obsahoval zhruba 10 kilogramů výbušniny. Jeden zneškodnili pyrotechnici, druhý vybuchl ve chvíli, kdy jej zkoumal speciální robot. K vyslání celkem osmi plovoucích náloží se přihlásili palestinští radikálové. Izrael kvůli nim uzavřel 40 kilometrů pláží. 

„Byl to cílený teroristický útok, který se nezdařil,“ prohlásil mluvčí policie Micky Rosenfeld. „Policie zkoumala v noci bezpečnostní situaci a pláže (v důsledku incidentu) udržuje uzavřené,“ dodal.

Námořní úřady již vydaly varování pro námořníky i rybáře, aby sledovali vody v okolí svých plavidel kvůli dalšímu možnému nebezpečí. Surfařům bylo nařízeno vrátit se na břeh a veřejnost má zatím na pobřeží přístup zakázán.

Pláže v Ašdodu prohledával mohutný robot připomínající jeřáb, který šťouchal do všech podezřelých předmětů. Na nic nebezpečného ale nenarazil. „Pláž je uzavřená, plavidla střeží vody, nejsou tam žádní lidé, vrtulníky pátrají po případných dalších barelech,“ popsal situaci v rozhlasovém vysílání majitel jedné z restaurací v inkriminované oblasti.

/*json*/{"map":{"lat":31.6403753869,"lng":34.526424408,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Náloží bylo údajně osm

Nic dosud nenalezla ani policie v Aškelonu. Pátrání ale pokračuje, protože se mohou objevit další nálože. „Nevíme, kolik jich v moři je,“ vysvětlil mluvčí aškelonské policie.

K akci se přihlásily tři palestinské militantní frakce. Ve společném prohlášení uvedly, že na moře směrem k Aškelonu v pátek vypustily osm náloží a dálkově je odpálily. Mezi frakcemi není radikální hnutí Hamas, nicméně jedna z podepsaných skupin, Výbory lidového odporu, je na Hamas úzce napojená.