Fenka Cash odmalička miluje vůni peněz

Koďaň - Dánská daňová a celní správa má nového pomocníka. Na mezinárodní letiště v Kodani nasadila speciálně vycvičeného služebního psa, který dokáže vystopovat daňové podvodníky, kteří vyvážejí utajenou hotovost ze země do daňových rájů.

Speciálně vycvičený pes nejde ani po drogách ani po výbušninách. Jedinou vášní mladé ovčácké feny jsou peníze, tedy alespoň v pracovní době. „Seznámili ji s penězi, když byla úplně maličká. Dostávala je s mateřským mlékem už 24 hodin po narození,“ říká psovod Henrik Michaelsen. 

Cash vyčuchala 13 milionů 

Fenku příhodně pojmenovali Cash (Hotovost). S vůní peněz tak prakticky srostla. Jako nová zbraň daňové a celní správy na letišti v Kodani pomáhá zastavit vývoz nepřiznané hotovosti - buď praných špinavých peněz, nebo utajených zisků, ze kterých majitel nechce platit daně.  

Za poslední rok zabavili dánští inspektoři v přepočtu na české koruny přes 13 milionů. Gitte Plambeková z oddělení boje proti pašování na letišti v Kodani popisuje: „Našli jsme bankovky zašité do oblečení, ale i jen tak v obálkách. Lidé se ani nesnažili je nějak schovávat.“ Cash dokáže vycítit bankovky i přes silné stěny zavazadel. Narozdíl od lidí jde na jistotu. Když psovod přikáže, hledá neúnavně, aby dostala odměnu. Tou je dobré slovo a míčové hry.