Lotyšsko se ujme jednoho vězně z Guantánama

Riga - Lotyšsko přijme jednoho vězně z americké základny Guantánamo na Kubě. Muž byl vězněný několik let poté, co ho americké jednotky zatkly v Afghánistánu pro podezření z podpory terorismu. Americká strana to ale neprokázala a ani mu nenařídila zvláštní režim. V Lotyšsku se proto bude integrovat do běžného života. Slovensko minulý týden přijalo tři vězně z Guantánama, Česká republika zatím podobný krok neoznámila.

„Rozhodnutí lotyšské vlády opět potvrzuje závazek posílit strategické partnerství s USA a připravenost provádět politiku vzájemné podpory v Evropské unii,“ oznámilo ministerstvo zahraničí. Lotyšsko přijme do půl roku muže, který pochází ze střední Asie. Spojené státy jej pokládají za osobu vhodnou k propuštění, protože prý nepředstavuje žádné bezpečnostní riziko. 

Lotyšsko se tak připojilo k několika zemím, které Spojené státy podpořily v plánu uzavřít kontroverzní věznici. Z členských zemí EU zatím souhlasilo s přijetím vězňů z Guantánama asi deset států. Naposledy přijeli tři muži zadržovaní na Guantánamu na Slovensko. 

Několik guantánamských vězňů se vrátilo do Afghánistánu, další odjeli na Bermudy, do Čadu, Británie, Francie, Irska nebo Portugalska a dalších států. Ochotu přijmout vězně vyjádřilo také Maďarsko. Bulharská vláda chce v této věci rozhodnout do měsíce. Věznici od jejího vzniku opustilo víc než 550 zadržovaných, které přijalo asi čtyřicet států.   

Americký prezident Barack Obama chce spornou věznici, kde jsou zadržovány osoby podezřelé z terorismu, zavřít. Řada vězňů, u kterých nebyla příslušnost k teroristickým skupinám prokázána, se ale nemůže z bezpečnostních důvodů navrátit do vlasti.