Bašír může být souzen za genocidu v Dárfúru

Haag – Súdánský prezident Umar Hasan Bašír by se mohl před Mezinárodním trestním tribunálem (ICC) zodpovídat i z genocidy. Soud prý má dostatek důkazů, aby ho z toho mohl obžalovat. Odvolací soud tak dnes zvrátil původní rozhodnutí, podle kterého nebyly důkazy obžaloby o genocidě dostatečné. Bašír je obžalován ze sedmi válečných zločinů a zločinů proti lidskosti, kterých se měl dopustit při boji proti povstalcům v Dárfúru.

Finský odvolací soudce Erkki Kourula dnes uvedl, že pro důkazy byla stanovena příliš přísná kritéria a soud by měl zařadit genocidu zpět do Bašírova spisu. 

Dnešní verdikt uvítal také hlavní žalobce ICC Luis Moreno Ocampo, který Oznámil, že soudu představí nové důkazy. „Znemožnit lidem přístup k humanitární pomoci patří ke genocidním praktikám,“ myslí si Ocampo. „To, že vykázal z oblasti organizace, které zprostředkovávaly lidem přístup k pitné vodě a potravinám, dokládá jeho úmysl vyhladit místní obyvatelstvo. Rád bych soudu představil tento nový aspekt případu,“ přiblížil Ocampo.

Na Bašíra byl vydán zatykač loni v březnu kvůli násilnostem v západosúdánském regionu Dárfúru. Ty vypukly v roce 2003. Boje si dosud vyžádaly před 300 tisíc obětí, 2,5 milionu lidí uteklo ze svých domovů. Bašír tvrdí, že při zásahu armády nezemřelo v Dárfúru víc než 10 tisíc lidí, obvinění z genocidy odmítá. 

I když byl na Bašíra vydán mezinárodní zatykač, Súdán jej odmítá ho do Haagu vydat. 

Rozhodnutí soudu o možnosti obžaloby Bašíra z genocidy dnes uvítala jedna z hlavních súdánských povstaleckých skupin Hnutí pro spravedlnost a rovnost (JEM). „To, co jsme viděli v Dárfúru, odpovídá genocidě,“ uvedl hlavní vyjednávač hnutí Ahmad Tugud. „Nyní musíme zvážit, zda je za těchto okolností eticky odůvodnitelné, abychom jednali s vládou, která je obviněna z genocidy,“ uvedl.