V Pákistánu padli první američtí vojáci

Islámábád - V Pákistánu zřejmě vůbec poprvé padli američtí vojáci. Tři z nich zemřeli s dalšími čtyřmi lidmi v okrsku Dolní Dir v blízkosti údolí Svát na severozápadě země: jejich auto zničila bomba Talibanců odpálená na dálku u dívčí školy. Exploze zranila i šedesát školaček. Zabití vojáci údajně školili místní pohraniční sbory. Pákistánská vláda čelí kvůli spojenectví s Washingtonem silné domácí kritice.

Pákistánská armáda i americké velvyslanectví v Islámábádu potvrdily, že při útoku byli zabiti tři američtí vojáci cestující s příslušníky pákistánských ozbrojených sil. Údajně šlo o členy malé, utajené mise, v jejímž rámci američtí vojáci cvičí příslušníky polovojenských pohraničních sil proti ozbrojencům Talibanu a teroristické sítě al-Káida.

Taliban pravidelně provádí pumové útoky na tržiště, školy a vojenská i policejní stanoviště ve snaze destabilizovat proamerickou vládu. Jejich útoky jsou také reakcí na ofenzivu pákistánské armády v neklidné severozápadní oblasti země, která hraničí se sousedním Afghánistánem, i na nálety amerických bezpilotních letounů, které základny ozbrojenců ostřelují. Poslední podobný nálet se uskutečnil v úterý na Severní Vazíristán a podle nové bilance při něm zahynulo nejméně 31 lidí. Pákistánské úřady uvedly, že se jednalo o nejmohutnější nálet, jaký zatím americké letouny na severozápad země podnikly. Zapojilo se do něj nejméně deset letadel, která odpálila přinejmenším 18 raket.