Clintonová odmítá výměnu vězňů, žádá propuštění Američanů

Washington - Spojené státy odmítly íránskou nabídku na výměnu vězňů. Teherán požadoval propuštění několika Íránců za tři americké turisty, kteří v létě nedovoleně překročili hranici země. Americká ministryně zahraničí prohlásila, že by je Teherán měl pustit z humanitárních důvodů. Írán je chce soudit.

„Žádáme propuštění všech amerických občanů, které (Íránci) v současnosti zadržují,“ citovala agentura AP šéfku americké diplomacie. „Jsou zadržováni neprávem.“

Tři Američané - jedna žena a dva muži - jsou v Íránu vězněni od loňského léta za nedovolený vstup do země. Přešli špatně vyznačenou hranicí z Iráku a tvrdí, že jsou turisté. Írán o tom není přesvědčen a chystá s nimi soud. Podle amerického ministerstva zahraničí jsou v Íránu vězněni nejméně dva další Američané.

Teherán žádá propuštění 11 Íránců

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý prohlásil, že je Írán ochoten trojici vyměnit za Íránce, kteří byli zatčeni v USA nebo na pokyn USA zadrženi v jiných zemích. Íránský tisk hovořil o 11 lidech.

„Žádná taková jednání neprobíhají,“ reagovala na Ahmadínežádovo prohlášení Clintonová. Dodala, že Írán může odpovídající úřady kdykoliv požádat o informace o Íráncích vězněných v USA.