USA a Čína pokračují v diplomatické přestřelce

Peking/Washington - Vztahy mezi Čínou a USA se dramaticky ochlazují. Peking brání svou obchodní politiku vůči Spojeným státům a odmítl kritiku prezidenta Baracka Obamy, který slíbil vyvíjet soustavný tlak na Čínu, aby otevřela svůj trh americkým firmám a přestala uměle podhodnocovat svou měnu. Vztahy mezi oběma státy poškodila i dohoda o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu nebo kybernetické útoky na internetové aplikace provozované americkými společnostmi.

Nálada začíná být mrazivá a pomalu neuplyne den bez slovních přestřelek. Poslední rozbuškou bylo Obamovo vystoupení před demokratickými senátory. Krizí na kolena sražená americká ekonomika zoufale potřebuje vyvážet a USA Čínu obviňují, že jejich firmám hází klacky pod nohy.

„Uzavřeli jsme dohody, ve kterých obě strany souhlasily s otevřením svých trhů. My jsme to udělali. Problém je, že druhá strana zavádí řadu bezcelních překážek. Budeme na Čínu a ostatní země vyvíjet neustálý tlak, aby své trhy otevřely,“ řekl Obama senátorům.

Video Vstup Michala Kubala a reportáž Tomáše Etzlera
video

Vstup Michala Kubala a reportáž Tomáše Etzlera

Dalším sporným bodem je podle USA trvale podhodnocený kurz jüanu. Americké firmy tvrdí, že je to neférová výhoda pro čínský obchod. Obama slíbil problém řešit a čínská reakce na sebe nenechala dlouho čekat: „Hodnota jüanu se blíží přiměřenému a vyváženému stavu. Chci zdůraznit, že hodnota naší měny není hlavním důvodem obchodního deficitu Spojených států s Čínou,“ tvrdí mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Ekonomika není jediným problémem americko-čínských vztahů. Peking rozzuřila nedávná dohoda o dodávce amerických raket, lodí a vrtulníků Tchaj-wanu. Ten Čína považuje za své území. „Čína uvalí sankce na ty americké firmy, které se budou na prodeji zbraní Tchaj-wanu podílet,“ reagovalo čínské ministerstvo zahraničí.

K eskalaci napětí přispělo i to, že Bílý dům ve středu potvrdil, že se Barack Obama setká s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Ke schůzce by mohlo dojít ještě tento měsíc. Ani tady ale spory mezi největší a třetí největší ekonomikou světa nekončí. Washington po Pekingu požaduje, aby prošetřil kybernetické útoky proti společnosti Google. I když obě země jedním dechem dodávají, že dobré vztahy jsou v jejich zájmu, vypadá to, že budou mít dlouho co hasit.

Kubal: Jsme svědky nové bipolarity

Dalším jablkem sváru jsou i případné nové sankce proti Íránu kvůli jeho kontroverznímu jadernému programu. Čína je proti nim a namítá, že íránská strana je stále ochotná vyjednávat. USA a jejich evropští partneři se naopak chtějí právě ještě tento měsíc na nové rezoluci o Íránu dohodnout s Ruskem a Čínou.

Jak uvedl washingtonský zpravodaj ČT Michal Kubal, jsme svědky nového rozdělení světa mezi dvě velmoci. Na rozdíl od studené války se ale obě drží v šachu nikoliv zbraněmi, ale obchodní spoluprací a obchodní závislostí.

Spory mezi USA a Čínou neprospějí nikomu

Uplynulý měsíc naznačil, že letošní rok bude pro čínsko-americké vztahy velice obtížný. Ekonomické a obchodní spory mezi prvním a třetím největším hospodářstvím na světě neprospívají nikomu, a už vůbec ne v době, kdy se obě země stále vzpamatovávají z hospodářské krize. Čína může USA poškodit, přestane-li nakupovat americké dluhopisy. Američané se zase mohou mstít tím, že omezí nákup čínského zboží. Existují obavy, že se obě země uchýlí k hospodářskému protekcionismu, který by obnovu jejich hospodářství zpomalil. V čínských médiích proto už sílí hlasy vyzývající ke klidu a k dialogu, říká pekingský zpravodaj ČT Tomáš Etzler.