Pacienti ve vegetativním stavu mohou komunikovat

Londýn – Vědci ve Velké Británii a Belgii přišli v nové studii na překvapivé zjištění. Skenováním mozku odhalili, že řada lidí, kteří byli podle dřívějších diagnóz ve vegetativním stavu, může komunikovat s okolním světem. Pacienti v tomto stavu nejsou v bezvědomí, ale navenek neprojevují žádné známky, že by byli při vědomí. Lékařští odborníci jsou nyní schopni „nahlédnout“ do poraněného lidského mozku, komunikovat s ním a od pacienta ve vegetativním stavu získat odpovědi na jednoduché otázky, píše se v časopisu New England Journal of Medicine.

Vědci použili funkční magnetickou rezonanci (fMRI), která ukazuje mozkovou aktivitu v reálném čase. Požádali pacienty a zdravé dobrovolníky, aby si během skenování mozku představili, že hrají tenis. U všech zdravých lidí tím stimulovali aktivitu v premotorické kůře, tedy v části mozku, která má na starosti pohyb. Aktivitu však zjistili i u čtyř z 23 pacientů, u nichž se předpokládalo, že jsou ve vegetativním stavu.

Jde o pokračování výzkumu, který byl publikován před třemi roky. V něm vědecký tým s použitím stejné techniky navázal kontakt s jedním pacientem ve vegetativním stavu. Tentokráte však šli vědci ještě dál. Kladli jednomu belgickému pacientovi otázky a ten na ně byl schopen odpovědět „ano“ nebo „ne“ jen pouhou myšlenkou. Přesně zodpověděl pět ze šesti autobiografických otázek.

Video Události, komentáře o čtení myšlenek
video

Události, komentáře o čtení myšlenek

Lékaři neskrývali překvapení

„Byli jsme ohromeni, když jsme viděli výsledky pacientova skenu, že byl schopen správně odpovědět na otázky, na které jsme se ho ptali, jednoduše změnou své myšlenky,“ uvedl spoluautor studie Adrian Owen, který zároveň upozorňuje, že to otevírá cestu k zapojení pacientů do jejich budoucí léčby: „Mohli byste se zeptat, zda pacienti cítili bolest, a pokud ano, předepíšou se léky proti bolesti a můžete se stále ptát na jejich emocionální stav,“ dodal.

Nastoluje to však také řadu etických otázek. Například zda je dovoleno nechat pacienta v persistentním vegetativním stavu zemřít tak, že ho lékaři odpojí od přístrojů, přičemž by se pacient mohl k takovému činu - ať už kladně, nebo záporně - vyjádřit.