Berlusconi protlačil zákon o odkladu soudních procesů

Řím - Vládní poslanci v dolní komoře italského parlamentu prosadili návrh, který může až na rok a půl zastavit probíhající soudní procesy proti premiérovi Silviu Berlusconimu. Ještě ho musí schválit Senát, tam má ale vláda pohodlnou většinu. Zákon umožňuje, aby premiér a ministři s odvoláním na pracovní vytížení požádali o půlroční zastavení procesu. Můžou celkem třikrát a soudce jim musí vyhovět. Zákon byl schválen poměrem hlasů 316 ku 239. Podle kritiků je jeho hlavní cíl uchránit Berlusconiho před odsouzením. Opozice to nazvala vraždou zákonnosti.

Praktickým důsledkem „zákona o legitimní zábraně“ tak může být pozastavení dvou procesů proti Berlusconimu až o 18 měsíců. Vládní pravice chce během této doby prosadit ústavní dodatek, který by čtyřem nejvyšším představitelům země - prezidentovi, předsedovi vlády a předsedům obou parlamentních komor - zajišťoval imunitu.

Berlusconi, který jako podnikatel vládne obrovské mediální říši, je souzen kvůli údajným daňovým únikům a kvůli obvinění, že si koupil falešné svědectví ve svůj prospěch. Oba procesy byly obnoveny poté, co počátkem října ústavní soud zamítl zákon, který zajišťoval trestní imunitu nejvyšším státním představitelům po dobu trvání jejich mandátu. Berlusconi si jej dal odhlasovat krátce po návratu k moci v dubnu 2008.