Indie a Pákistán hodlají obnovit společný dialog

Islámábád/Dillí - Indie nabídla Pákistánu oficiální přímé rozhovory, Islámábád nabídku přivítal. Jednání by mohla zmírnit napjaté vztahy mezi oběma jadernými mocnostmi. Indie dialog přerušila po teroristických útocích v Bombaji z roku 2008. Z podílu na nich podezírá pákistánskou tajnou službu, i když to Islámábád popřel. Obě země také rozděluje spor o Kašmír.

Dillí z přípravy útoků, které v listopadu 2008 na tři dny ochromily Bombaj a vyžádaly si 166 obětí, viní islamistickou skupinu Laškare tajjaba sídlící v Pákistánu a žádá Islámábád, aby proti nim zakročil.

Indické televizní stanice s odvoláním na nejmenované oficiální zdroje uvedly, že rozhovory by se měly uskutečnit na úrovni ministrů zahraničí. Zatím neupřesnily, kdy by mohly být uspořádány. Pákistán potvrdil, že nabídku obdržel.

„Indie nyní vysílá signály, že by byla ochotná k bilaterálním jednáním,“ řekl agentuře Reuters pákistánský ministr zahraničí Šáh Mahmúd Kureší. „Vítáme to… Pokud to povede k obnovení dialogu.“

USA mají zájem na vyrovnání sporů

Washington považuje dobré indicko-pákistánské vztahy za klíčové, aby si Islámábád nemusel dělat starosti o svou východní hranici a mohl se soustředit na boj proti Talibanu v oblastech na západě země hraničících s Afghánistánem.

Jaderné velmoci Indie a Pákistán se cestou rozhovorů snaží vyřešit řadu sporných otázek včetně klíčového problému Kašmíru. Tato oblast je od konce 40. let rozdělena mezi převážně hinduistickou Indii a muslimský Pákistán. Obě země si Kašmír nárokují celý a svedly o něj dvě ze tří vzájemných válek. Od konce 80. let vedou muslimské radikální skupiny ozbrojený boj proti Indii za „osvobození“ Kašmíru. Dillí obviňuje Islámábád z vojenské podpory separatistů, pákistánská strana ale taková nařčení odmítá.

Premiéři Pákistánu a Indie Júsuf Ráza Gílání a Manmóhan Singh na summitu Hnutí nezúčastněných zemí v egyptském Šarm aš-Šajchu.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24