Německá vláda si odkroutila prvních 100 dnů s nevalným úspěchem

Berlín – Středopravá koalice v Německu vedená kancléřkou Angelou Merkelovou má za sebou právě sto dnů své vlády. Její popularita v posledních týdnech klesala především kvůli vnitřním vládním sporům a země se také dál potýká s následky hospodářské krize. Německá média období označují za sto dní chaosu, pokažený start a průšvihů. O „stovce ztracených dnů“ se ale hovořilo už po tříměsíčním rozjezdu první vlády Merkelové.

Vláda si pro své funkční období do roku 2013 zvolila pět hlavních úkolů: bojovat s následky hospodářské krize, zlepšit vztah občanů a státu, připravit společnost na dopady stárnutí obyvatelstva, přistupovat zodpovědně k životnímu prostředí a přispívat k bezpečnosti ve světě. Kabinet si předsevzal snížení daní či změny ve zdravotnickém systému.

Koalice ale už po prvním měsíci přišla o ministra obrany, který odstoupil po skandálu kvůli zatajování informací o útoku v Afghánistánu. Navíc místo toho, aby se koaliční partneři věnovali daňové reformě či nutným úsporám v rozpočtu, zabývají se svými spory. Střety se neodehrávají mezi opozičním a koaličním táborem, ale právě v koalici, soudí německý tisk.

Tisk koalici rozhodně nešetří

„Kdyby byla Angela Merkelová trenérka a kabinet národní mužstvo, pak by se země právem ptala: Jsou to opravdu ti nejlepší, kteří z Německa vycházejí? Odpověď: V žádném případě,“ napsal deník Die Welt. Der Spiegel označil prvních sto dní vládnutí za sérii průšvihů, Tagesspiegel se zmínil o rozdrobené černo-žluté (CDU/CSU-FDP) koalici, Süddeutsche Zeitung píše o víc než pokaženém startu a Bild o koalici hádek a sto dnech bezútěšnosti. Mluví se i o náladovosti kabinetu a jeho nepřipravenosti.

Velká zkouška koalici ale podle médií teprve čeká. V květnu se totiž budou konat zemské volby v nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, kde nyní zemskou vládu tvoří právě CDU s FDP. Ukáže se, zda tam i přes svůj nesoulad v celostátní vládě strany znovu uspějí.