Poláci chtějí získat Mengeleho deníky

Varšava - Polsko chce získat deník obávaného lékaře z koncentračního tábora v Osvětimi Josefa Mengeleho. Jeho zápisky prý vlastní neznámý americký sběratel a podle německých médií je dal ve Spojených státech do aukce. Mengele si údajně deník vedl v 60. letech a podle izraelského deníku Haarec si v něm mimo jiné poznamenal, že 90 procent lidí je kvůli své méněcennosti odsouzeno k záhubě.

Deník nedávno koupil anonymní sběratel z USA od vnuka či syna válečného zločince. Muzeum v areálu bývalého nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi chce tento „deník německého zločinu“ pokud možno zdarma získat do svého archivu. Anonymní majitel totiž prý hned po získání deníku vyjádřil záměr přenechat spis některému z památníků spojených s dějinami holokaustu. Některá média však upozorňují, že existence deníku je sporná a anonymita majitele podezřelá.

V deníku, který si začal údajně 49letý Mengele vést v Argentině v červnu roku 1960, vyjádřil jeho autor obdiv k někdejší britské správě Indie i k románu Borise Pasternaka Doktor Živago. Především ale obsahuje řadu poznámek o kultuře, náboženství, historii a biologii. Některé z nich cituje Haarec.

Josef Mengele, přezdívaný Anděl smrti

V Osvětimi působil od května roku 1943. Na židovských a romských vězních do ledna 1945 vykonával brutální experimenty bez anestetik, dohlížel na selekce a posedlý byl genetickým výzkumem dvojčat.

„Hlavní úlohou je definovat, kdy má lidský život smysl a kdy je třeba jej zlikvidovat,“ píše v deníku údajný Mengele a na jiném místě poznamenal, že příroda rozlišuje pouze mezi „vhodným“ a „nevhodným“, přičemž „nevhodní“ boj o přežití prohrají.

Vyšší třídu je podle něj možné stvořit „pouze selekcí toho nejlepšího“. „Všechno skončí katastrofou, pokud bude přirozená selekce pozměněna do té míry, že nadané lidi přemohou miliardy hlupáků,“ varuje prý Mengele a předvídá, že 90 procent lidstva nakonec zahyne na svou hloupost, podobně jako vyhynuli dinosauři, zatímco deset procent přežije podobně jako plazi. Je prý třeba zabránit „růstu masy idiotů“ a podřadné hlupáky (morony) vyhladit. Přirozené vymírání mají nahradit opatření jako sterilizace žen s „podřadnými geny“. Mengele rovněž doporučuje Německu, aby upustilo od své údajné feministické ideologie a kontrolovalo porodnost.

Mengeleho dům v Paraguayi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24