FBI zadržela pašeráka zbrojního materiálu do Íránu

Miami – Agenti FBI zatkli na tichomořském ostrově Guam cizince s tchajwanským pasem. Podle amerických agentů měl totiž přes třetí země nezákonně do Íránu vyvézt předměty související s tamním jaderným programem. Mezi vyváženým zbožím byly turbinové motory s náhradními díly, těsnící směsi, skleněný spojovací materiál a vzduchotěsné svorky, které mohou být použity ve zbrojním a leteckém průmyslu.

Občan Tchaj-wanu identifikovaný jako Ji Lan-čen měl podle oficiální zprávy napomáhat nákupu a vývozu „různých předmětů dvojího užití“ ze Spojených států do Íránu přes Tchaj-wan a Hongkong. Porušil tak americké zbrojní embargo.   

„Írán je považován za patrona terorismu a je vystaven hospodářským sankcím USA, OSN a Evropské unie, jakož i zbrojnímu embargu za svou pokračující podporu terorismu a za své jaderné ambice,“ praví se ve zprávě prokurátora Jeffreyho Slomana. „Předměty dvojího určení mohou být snadno zneužity při vývoji raket a jiných druhů zbraní. Takové jednání je vážnou hrozbou naší národní bezpečnosti.“   

Americké úřady údajně zjistily, že příjemcem veškerého zboží je Írán. Pokud bude shledán vinným, hrozí Jiovi 20 let vězení a milionová pokuta.