Na tři sta státníků jedná v Mnichově na bezpečnostní konferenci

Mnichov (Německo) - Bavorské hlavní město Mnichov ode dneška do neděle hostí čtyřicátou šestou mnichovskou bezpečnostní konferenci. Ke stěžejním tématům konference budou patřit jaderné odzbrojování, energetická bezpečnost, vývoj v Afghánistánu a na Blízkém východě i budoucnost NATO. Na tři sta státníků z celého světa bude diskutovat také o nové evropské bezpečnostní architektuře poté, co americký prezident Barack Obama loni odvolal plány svého předchůdce na rozmístění prvků protiraketového deštníku v Česku a Polsku.

Nejočekávanějším příspěvkem k této otázce bude pravděpodobně sobotní vystoupení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova, jehož země měla v minulosti k záměrům Washingtonu ve střední Evropě velké výhrady. Význam fóra svého času podtrhl i exprezident Vladimir Putin, který právě v Mnichově v roce 2007 masivní kampaň proti americkému plánu odstartoval.

Vedle nové evropské raketové koncepce USA a NATO, spočívající v rozmístění mobilních obranných střel proti raketám středního a krátkého doletu, by tentokrát měl šéf ruské diplomacie hovořit o rozšiřování Severoatlantické aliance, které Moskva také sleduje se znepokojením, nebo o důsledcích předloňského rusko-gruzínského vojenského konfliktu.

Video Telefonát Evy Pláničkové
video

Telefonát Evy Pláničkové

„Říše středu“ potvrzuje rostoucí význam

Stejně netrpělivě jako projev Lavrova je očekáván páteční zahajovací proslov čínského ministra zahraničí Jang Ťie-čch'a. Představitel pekingské vlády vystoupí na této akci, která se tradičně zaměřuje hlavně na evropskou a transatlantickou bezpečnostní problematiku, vůbec poprvé a jeho pozvání potvrzuje rostoucí význam Číny ve světové politice.

Mottem letošního setkání předních světových státníků je výzva „Už žádné výmluvy“. „Po slibech z posledních let musejí nyní následovat činy,“ vysvětlil výběr leitmotivu 46. ročníku největší akce svého druhu na světě její předseda, bývalý náměstek ministra zahraničí a německý velvyslanec v USA a Británii Wolfgang Ischinger.

Konference se zúčastní i John McCain a John Kerry 

Týden po londýnské konferenci o Afghánistánu budou mít podle něj účastníci například ideální příležitost znovu probrat reálnost závazků dosažených v britské metropoli, které mají vést ke stabilizaci a obnově této středoasijské země. O budoucnosti Afghánistánu bude v Mnichově mluvit mimo jiné tamní prezident Hamíd Karzáí nebo zvláštní americký vyslanec pro Střední východ Richard Holbrooke.

Americkou delegaci v Bavorsku tento rok povede Obamův bezpečnostní poradce James Jones. Spolu s ním přijede náměstek ministryně zahraničí James Steinberg a bývalí prezidentští kandidáti John McCain a John Kerry. Ruskou vládu bude vedle Lavrova reprezentovat také vicepremiér a někdejší ministr obrany Sergej Ivanov.

První mnichovské vystoupení podstoupí i Anders Fogh Rasmussen   

Hostitelské Německo budou zastupovat ministr zahraničí Guido Westerwelle a šéf resortu obrany Karl-Theodor zu Guttenberg. Oba na mnichovské bezpečnostní konferenci vystoupí poprvé stejně jako nový generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Ten se představí v nedělním panelu věnovaném nové koncepci Severoatlantické aliance, na němž promluví i bývalá americká ministryně zahraničí a česká rodačka Madeleine Albrightová.

Za ČR měl být v Mnichově šéf diplomacie Jan Kohout. Po jeho nedávných zdravotních problémech ale ministr ve čtvrtek svou účast odvolal. Česko tak v bavorské metropoli bude zastupovat velvyslanec v Německu Rudolf Jindrák.