Ukrajina se chystá na nedělní druhé kolo prezidentských voleb

Kyjev (Ukrajina) - Před nedělními volbami by se napětí na Ukrajině mohlo krájet. Oba kandidáti, lídr Strany regionů Viktor Janukovič a premiérka Julija Tymošenková, se navzájem obviňují ze lží a přípravy volebních podvodů. Tymošenková chce v případě podezření z falsifikace voleb vyzvat občany, aby vyšli do ulic, povolební demonstrace chystá ale i Janukovič. 

Ukrajinu čeká náročný víkend, neboť v neděli se hlasuje o nové hlavě státu. Co však bude dál, si nikdo netroufá tvrdit. Hned v pondělí chtějí obě strany svolat příznivce na Náměstí nezávislosti v centru metropole Kyjeva. Současná premiérka Julija Tymošenková se nechala slyšet, že pokud výsledky neodrazí názory veřejnosti a hlasování a volby se odchýlí od předepsaných procedur, bude nabádat lidi, aby protestovali.

Do Kyjeva dnes dorazilo několik tisíc bývalých policistů, aby podpořilo Viktora Janukovyče a zabránilo Juliji Tymošenkové „přivlastnit si“ druhé kolo voleb. Oznámil to úřadující ukrajinský ministr vnitra Jurij Lucenko a dodal, že přítomnost takového počtu bývalých příslušníků bezpečnostních složek vyvolává vážné znepokojení.

Tymošenková nedávno obvinila Janukoviče z přípravy podvodů

Irina Vanikovová, mluvčí prezidenta Viktora Juščenka

„Došlo k situaci, kdy prezidentské volby byly v ohrožení.“

Janukovičova Strana regionů před volbami na poslední chvíli prosadila změnu volebního zákona, podle kterého mohou sčítací komise rozhodovat i v případě, že nebudou kompletní. Janukovič to odůvodňuje snahou zabránit bojkotu voleb ze strany Tymošenkové tím, že se členové její strany jednání neúčastní. Podpis připojil i odcházející prezident Viktor Juščenko.

Janukovič se netají úmyslem sesadit v případě svého vítězství Tymošenkovou z křesla premiérky, jeho strana pro to ale nemá v parlamentu dost hlasů. Jak se bude vyvíjet politika Ukrajiny po volbách, zatím není jasné. Janukovič je ostře proti vstupu do NATO, oba kandidáti se ale nebrání spolupráci se Západem, zárověň ale mají i vazby na Rusko.