Americký misionář držený v KLDR se dočká propuštění

Pchjongjang – Severní Korea dnes oznámila, že propustí amerického misionáře, který loni v prosinci ilegálně vstoupil na její území. Chtěl tehdy údajně upozornit na stav lidských práv v této stalinistické zemi. Podle severokorejských médií prý podlehl propagandě západních států a svého činu lituje. Bílý dům dnes krok Pchjongjangu oficiálně přivítal.

Washington dnes rozhodnutí severokorejských úřadů oficiálně přivítal. „S potěšením jsme přijali propuštění Roberta Parka,“ řekl mluvčí Bílého domu. Dodal, že Pchjongjang americké úřady o Parkově chystaném propuštění předem informoval.

Robert Park, 28letý misionář korejského původu, přešel na konci roku přes zamrzlou hraniční řeku Tumen z Číny do KLDR. Nesl dva dopisy pro severokorejského vůdce Kim Čong-ila. V jednom ho vyzýval, aby odstoupil, přičemž poukazoval na hladovění, mučení a umírání v táborech pro politické vězně. Druhý dopis obsahoval výzvu, aby Kim tábory uzavřel a zároveň aby otevřel hranice pro humanitární pomoc.

Park podle severokorejských médií později v rozhovoru uvedl, že do KLDR pronikl, protože zemi „špatně porozuměl“. Důvodem byla „falešná propaganda Západu, která měla poskvrnit její obraz.“ KLDR „vzala v potaz jeho doznání a upřímnou lítost nad jeho činy a shovívavě se rozhodla mu odpustit a propustit ho,“ uvedla oficiální Korejská ústřední tisková kancelář.