Šíité putují do Karbaly, připomínají si mučedníka

Karbalá - Nejméně 40 šíitských poutníků zamřelo a dalších 154 utrpělo zranění při pumovém atentátu u iráckého posvátného města Karbalá, kde vrcholí pouť statisíců šíitů. Na dnešek totiž připadá jeden z nejdůležitějších svátků v šíitském náboženském kalendáři -arbaín. Věřící si při něm připomínají mučednickou smrt imáma Husajna, jednoho z vnuků proroka Mohameda, který zemřel v bitvě právě nedaleko Karbaly.

V Karbale dnes explodovaly dvě bomby nastražené v automobilech. Krátce nato místo výbuchu zasáhly dvě minometné střely. Guvernér provincie Karbalá z atentátu obvinil teroristickou síť al-Káida a její pomocníky ze strany Baas někdejšího diktátora Saddáma Husajna.

Přesuny tisíců poutníků jsou každoročně terčem násilností především sunnitských vyznavačů islámu. Už v pondělí zabila sebevražedná atentátnice, vydávající se za účastnici procesí na předměstí Bagdádu 54 šíitských věřících, dalších sedmnáct lidí zahynulo při středečním výbuchu bomby přímo u města Karbalá. 

„Po silnici sem přijela motorka s ovocem pro poutníky. Jakmile dojela na místo, vybouchla a zabila strašně moc lidí, určitě víc než 15,“ popisuje útok irácký voják.    

Atentátům ani tentokrát nezabránila přítomnost tisíců vojáků. Loni zemřelo po bombovém útoku na procesí 40 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":32.6166771826,"lng":44.0342330933,"zoom":17,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/