Haitská prokuratura obvinila Američany z únosu dětí

Port-au-Prince - Při lednovém zemětřesení na Haiti zahynulo podle premiéra Jeana-Maxe Belleriva už na 212 000 lidí. Jde tak o pátou katastrofu tohoto druhu v historii lidstva. Haitský premiér také varoval před tím, aby kauza 10 Američanů obviněných z únosu dětí nezastínila utrpení těch, kteří přežili zemětřesení. Pomoc podle haitského premiéra stále potřebuje milion lidí.

Jean-Max Bellerive ve čtvrtečním vysílání americké televizní stanice CNN uvedl, že v hlavním městě Port-au-Prince a okolí nalezli záchranáři v troskách domů již 212 tisíc těl a tento počet podle něj není pravděpodobně ještě konečný. Haiti se tak v žebříčku nejtragičtějších zemětřesení dostalo na 5. místo.

Mnoho Haiťanů stále čeká na pomoc. Na Haiti, chudém karibském státě, bylo bez přístřeší mnoho obyvatel i před katastrofálním zemětřesením. Nyní se však jejich počet vyšplhal na dva miliony.

Deset amerických baptistů na Haiti obvinili z únosu dětí a zločinného spiknutí. Američané byli zatčeni během víkendu, když se snažili 33 místních dětí odvézt do sousední Dominikánské republiky a následně pak k adopci do USA. K jejich převozu přitom neměli ani povolení ani doklady. Baptisté tvrdili, že všechny děti jsou ze sirotčince. Několik z nich ovšem ve skutečnosti má rodiče. 

Američané na Haiti absolvovali první slyšení, na kterém je zástupce haitské prokuratury Jean Forge Joseph informoval. „Soudce vás může osvobodit, ale také vás nadále může zadržovat kvůli dalšímu procesu.“ Skupinu pěti žen a pěti mužů už vyslechly jak haitské, tak americké úřady. 

Několik obyvatel vesnice Callebas se přiznalo, že své děti svěřili Američanům, aby jim zajistili lepší život. Baptisté jim prý tvrdili, že děti skončí v sousední Dominikánské republice, kde dostanou vzdělání a rodiče je prý budou moci v budoucnu i navštěvovat. Haitské úřady ale podezřívají Američany, že děti chtěli odvézt k adopci do Spojených států. 

Haitský advokát Američanů Edwin Coq prohlásil, že haitská justice by mohla stíhat pouze jednoho člena skupiny, jehož totožnost ale neupřesnil. „Podle mého jsou všichni nevinní, ale justice by mohla stíhat (jen) zástupce skupiny.“

Nejtragičtější zemětřesení
Nejtragičtější zemětřesení
Více fotek
  • Nejtragičtější zemětřesení autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1408/140705.jpg
  • Haiťan autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1381/138073.jpg