Vynálezce Maxim vymyslel těžký kulomet i kulmu na vlasy

Sangerville (USA) - Všestranný technik Hiram Stevens Maxim podal stovky patentů a zlepšováků z různých oborů, vymyslel například kulmu na vlasy či elektroměr. Do dějin se však zapsal především vynálezem první přenosné automatické zbraně na světě, kterou byl v roce 1884 těžký kulomet s pancířem umístěný na kolečkách. K nabíjení, vyhazování prázdných nábojnic a podávání nových střel využil konstruktér zpětného rázu výstřelů. Proslulý se stal zejména vylepšený kulomet Maxim vzor 1910, vyráběný v licenci v Rusku i za sovětské éry až do roku 1945. Maxim se narodil 5. února 1840.

Armádou byl Maximův nový kulomet přijat zprvu rozpačitě, protože se vyznačoval vysokou spotřebou střeliva. Nicméně použití ve válce ukázalo, že účinek zbraně je nesmírně silný z morálního i faktického hlediska, vysvětluje Jan Skramoušský z Vojenského historického ústavu Praha. 

Amerického rodáka Hirama Stevense Maxima donutily k emigraci do Velké Británie v roce 1881 především dluhy z prohraných patentových sporů s Edisonem o prvenství při objevu elektrické žárovky. „Král kulometů“ získal britské občanství a za zásluhy jej v roce 1901 královna Viktorie povýšila do šlechtického stavu. Zemřel v Londýně v roce 1916.

Maxim vymyslel i mentolový inhalátor či pastičky na myši

Svoje všestranné nadání osvědčil Maxim v 271 patentech. Kromě zbraní se věnoval i letadlům, jeho parní letecký stroj však zkušebně vzlétl jen jednou a v pokusech pak dále už raději nepokračoval. Vedle automatického zavlažování, různých druhů pump a motorů vymyslel Hiram Maxim i přístroj na odpočítávání kilowatthodin - elektroměr nebo mentolový inhalátor na astma či dodnes používané klasické pastičky na myši.