NATO má nedostatek peněz, financování aliance se bude reformovat

Istanbul - Severoatlantická aliance zápasí s vážným nedostatkem peněz. V rozpočtu na příští rok jí chybí přes 600 milionů eur. Řešení se snaží najít na neformálním summitu v Istanbulu ministři obrany členských zemí. Dnes došlo k dohodě, že členské státy rychle přispějí do rozpočtu organizace dalšími asi 640 miliony dolarů (12,3 miliardy korun) a v příštím období dojde k reformě financování aliance. Sdělila to dnes v Istanbulu mluvčí NATO Carmen Romerová.

NATO potřebuje sehnat na své fungování více peněz, padlo několik návrhů, jak toho docílit. Jedním z nich bylo zvýšení příspěvků jednotlivých členských zemí do společné pokladny. Velká Británie přišla s poměrně kontroverzním návrhem, chce totiž, aby NATO jednostranně zrušilo smlouvy, které už nasmlouvalo. Ani jeden z těchto kroků se ale nesetkal s širší podporou. Nakonec došlo k dohodě, že státy jednorázově přispějí 640 milionů dolarů a v příštím rozpočtu se celý systém financování NATO reformuje.

Dalším důležitým bodem jednání je nová strategie Severoatlantické aliance v Afghánistánu. Do vlády této země by se totiž měl zapojit Taliban, což je poprvé od začátku války. Tato strategie vzbuzuje v NATO optimismus, pro jeho uskutečnění bylo vyčleněno půl miliardy dolarů. Tento fond bude použit, aby talibanci složili zbraně a začali se podílet na vládě. Jak zdůrazňuje generální tajemník aliance Anders Fogh Rasmussen, nejedná se ale o úplatek, peníze budou použity na vytvoření nových pracovních míst.

Někteří analytici však upozorňují, že podobný přístup nejspíš posílí Taliban, který si bude klást podmínky včetně odchodu zahraničních sil ze země.

Je třeba vycvičit afghánskou armádu a policii 

Americký ministr zahraničí Robert Gates řekl, že pro Washington jsou klíčovými prioritami Afghánistán a protiraketový systém v Evropě. Vyzval své kolegy, aby usilovali o to, aby afghánské bezpečnostní síly byly schopné převzít plnění úkolů od vojáků mezinárodních sil ISAF, jakmile to bude možné.

„Je třeba více instruktorů, a to okamžitě. Tak, jak bude počet Afghánců v bezpečnostních silách jejich země růst, musíme být schopni je formovat, aby mohli zasahovat do bojů co nejdříve,“ řekl Gates. Do roku 2011 mají mít afghánská policie a armáda celkem 300 000 mužů.