Protichávezovské demonstrace jsou přípravou na volby

Caracas - Protesty proti kontroverzním krokům venezuelského prezidenta Huga Cháveze pokračují. Každý den připomíná opozice v Caracasu či na jiných místech Venezuely svůj nesouhlas s omezením svobody slova, vysokou kriminalitou, znárodňováním a radikálními úspornými opatřeními. Poslední demonstrace se konaly ve čtvrtek u příležitosti vládních oslav dne národní důstojnosti. Demonstranti se dožadovali přijetí v parlamentu, pořádkové síly proti nim ale použily vodní děla a slzný plyn.

Jak uvedla spolupracovnice ČT ve Venezuele Nina Hönigová, protestní akce ze strany opozice a studentů lze chápat především jako součást kampaně před zářijovými volbami. Samotnými demonstracemi toho nelze mnoho dosáhnout, prezident se i po 11 letech v prezidentském křesle stále těší velké popularitě.

Protestující viní Cháveze z toho, že jihoamerickou zemi stahuje do krize, když zrychluje její proměnu v socialistický stát. V důsledku kontroverzních opatření Cháveze dochází nejenom trpělivost lidem, ale zároveň se vyčerpává hospodářství země: dokonce může dojít k totálnímu vyčerpání energie. Energetický režim země běží v úsporném režimu, obyvatelstvo trápí neustále výpadky proudu, přídělový systém, devalvace měny a vysoká inflace.

Venezuela přitom pravděpodobně sedí na největších zásobách ropy na světě. Podle průzkumů vládního Amerického ústavu pro geologický průzkum (USGS) jsou v oblasti řeky Orinoko ložiska 513 miliard barelů ropy, které je technicky možné vytěžit. To by byl téměř dvojnásobek zjištěných rezerv ropy v Saúdské Arábii, která má největší prokázané zásoby ropy na světě.