Primakov: Svět bez Ruska nemůže fungovat

Praha - Ruský expert na Blízký východ, bývalý ředitel zahraniční rozvědky, zvláštní emisar v Iráku, ministr zahraničí, premiér i prezidentský kandidát Jevgenij Primakov dnes na ruském velvyslanectví v Praze pokřtil českou verzi své knihy Svět bez Ruska? V exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi shrnul hlavní myšlenku publikace, že svět bez Moskvy dnes nemůže fungovat, nevyřeší žádnou klíčovou otázku a nedokáže čelit novým hrozbám - ať už jde o mezinárodní terorismus, šíření jaderných zbraní, nebo lokální konflikty. „Dnes nejde nic vyřešit jednostranně,“ zdůraznil Primakov.

V knize 80letý Primakov píše, že Rusko nestojí o to, aby si své místo ve světě získávalo prostřednictvím konfrontace. Podle něj jsou ale mylné názory, že Rusko už není hlavním hráčem mezinárodní politiky. „Snahy některých západních politiků odepsat Rusko jako velmoc, podceňovat jeho potenciál, dynamiku a perspektivy rozvoje si nelze vysvětlit ničím jiným než jejich politickou krátkozrakostí,“ uvedl.

Primakov dnes řekl, že rusko-české vztahy se dobře rozvíjejí a perspektivu získaly zejména poté, co se USA vzdaly svých plánů na vybudování systému protiraketové obrany v Česku a v Polsku. „Když Američané rozhodli, že ten systém v Česku a Polsku nebude, udělali to proto, že si myslí, že ho proti Íránu nepotřebují. Kdyby opravdu byli přesvědčení, že je nutný, nikdy by se ho nerozhodli ukončit,“ vysvětlil v rozhovoru pro ČT ruský politik.

Video Rozhovor s Jevgenijem Primakovem
video

Rozhovor s Jevgenijem Primakovem

Uvedl zároveň, že je mylný názor, podle něhož české členství v Evropské unii Rusko irituje. „Jde jen o to, aby to nepůsobilo vzájemné potíže v oboustranné spolupráci a nevedlo k protiruským tendencím,“ řekl s tím, že totéž platí o českém členství v Severoatlantické alianci.

Křtu knihy se zúčastnili i čeští politici

Primakovova 180stránková kniha, kterou vydalo Ottovo nakladatelství, je podle vydavatele první knihou ruského politika, která vyšla v České republice a na Slovensku od roku 1989. Dnešní prezentace knihy se zúčastnili senátoři, poslanci a podnikatelé včetně exministrů zahraničí Jiřího Dienstbiera a Karla Schwarzenberga nebo někdejšího premiéra Miloše Zemana.

Podle ruského velvyslance Alexeje Fedotova je Primakov jedním z nejvýznamnějších světových politiků. „Jako ministr zahraničí vrátil ruské diplomacii důstojné místo. Jako premiér dokázal vrátit ruskému lidu respekt,“ uvedl. Jako předseda vlády na sebe Primakov upozornil zejména v době krize na Balkáně. Cestou do USA tehdy přikázal obrátit letadlo, když se dozvěděl o bombardování Bělehradu Severoatlantickou aliancí. Postaral se tak o razantní obrat ruské zahraniční politiky.

Jevgenij Primakov v exkluzivním rozhovoru pro ČT
Jevgenij Primakov v exkluzivním rozhovoru pro ČT
Více fotek
  • Jevgenij Primakov v exkluzivním rozhovoru pro ČT autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1409/140865.jpg
  • Jevgenij Primakov v exkluzivním rozhovoru pro ČT autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1409/140866.jpg
  • Bývalý ruský předseda vlády a ministr zahraničí Jevgenij Primakov na křtu své knihy v Praze autor: Stanislav Peška, zdroj: ČTK http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1409/140857.jpg