Na východě USA udeřila „sněhokalypsa“

Washington - Mimořádně silná sněhová bouře ochromila východní pobřeží USA a už si vyžádala dva životy. Doposud ve Washingtonu naměřili 40 centimetrů nového sněhu, podle meteorologů má napadnout až 75 centimetrů, což by bylo nejvíce za poslední století. Úřady ve Washingtonu vyzvaly občany, aby o víkendu raději zůstali doma a připravili se na možné přerušení dodávek elektrické energie. Bez proudu se už ocitlo na sto tisíc domácností. Každou hodinu přitom připadne pět centimetrů nového sněhu, který má padat minimálně do nedělního rána.

Vichřice během dnešního dne a noci zasáhne oblast od Virginie a Západní Virginie přes Maryland, Pensylvánii do Delaware a New Jersey. Ve Virginii si podle BBC nepříznivé počasí připsalo na konto již nejméně dva životy. Na kluzké dálnici na jihozápadě tohoto státu podle policejního sdělení zahynuli ve sněhové vánici dva lidé, otec a syn. Když zastavili, aby pomohli jinému řidiči, narazil do nich tahač s návěsem.

Výrazně postižen je sněhovou kalamitou hlavně Washington. Na místním Dullesově letišti se pod tíhou sněhu propadla střecha jednoho z hangárů a poškodila několik soukromých letadel. U jedné z místních nemocnic vzplál sněhový pluh, oheň se dostal až do budovy a desítky pacientů musely být evakuovány. Všechny linky washingtonského metra až na jedinou byly uzavřeny, metro nejezdí ani v nedalekém Baltimoru. Stojí vlaky i autobusy.

Video V USA udeřila sněhová bouře
video

V USA udeřila sněhová bouře

Již v pátek se mnoho státních úřadů i škol ve Washingtonu uzavřelo dříve, aby se zaměstnanci mohli dostat domů před očekávanou sněhovou bouří. Lidé zaplnili supermarkety, aby se předzásobili na další dny potravinami a dalšími nezbytnostmi.

Sousední státy Virginie a Delaware již dopředu vyhlásily stav ohrožení a připravují bezpečnostní opatření. Ve státě Maryland vyhlásilo devět okresů kvůli sněhu kalamitní stav. Auta, která nemají zimní pneumatiky, nesmějí do odvolání kalamity na silnici.

Sněhový rekord je z roku 1922

Již krátce před Vánocemi postihla tuto oblast silná sněhová bouře, která přinesla místy až půl metru nového sněhu. Noviny a televize překřtily nekonečné vánice na „sněhokalypsu“.

Doposud nejhorší sněhovou kalamitu však tamější obyvatelé prožili v roce 1922, kdy napadlo 71 centimetrů sněhu. Podle meteorologů je možné, že letošní zima tento rekord překoná.