Írán zahájil výrobu dvou moderních raket

Teherán – Írán pokračuje ve vývoji a výrobě nových raket. Dnes zahájil výrobu dvou nových střel, slavnostního ceremoniálu se ve zbraňovém závodu zúčastnil ministr obrany Ahmad Vahídí, oznámil státní rozhlas. Jde o raketu laserově řízenou Káim typu země-vzduch určenou k sestřelení vrtulníků a protipancéřovou raketu Túfan-5 typu země-země, která by měla být schopna ničit moderní tanky.

Vahídí řekl, že tato raketa patří k nejmodernějším. „Má dvě hlavně schopné zničit tanky a další obrněná vozidla,“ prohlásil. O laserem řízené zbrani Káim řekl, že „dokáže zničit cíle letící pomalu a nízko nad zemí, zejména útočné vrtulníky“.

V Íránu je právě desetidenní období oslav 31. výročí islámské revoluce, které končí 11. února. Právě na tuto dobu si íránští představitelé načasovali zveřejnění informací, které mají dosvědčit úspěchy země. Před třemi dny oznámili úspěšný test rakety použitelné k vynesení satelitu na oběžnou dráhu, což Washington označil za provokaci. V prosinci Íránci testovali raketu Sadžíl-2 s doletem 2 000 kilometrů. Je s ní schopen zasáhnout znepřátelený Izrael, část jihovýchodní Evropy a rovněž americké vojenské základny v Perském zálivu.

Přitom Íránu hrozí už čtvrté sankce za jeho kontroverzní jaderný program. Svět tuto asijskou zemi podezírá z toho, že nukleární technologie nevyvíjí jen kvůli energetice, jak tvrdí, ale také s úmyslem vyrobit atomovou bombu.