Francie souhlasí s prodejem bitevní lodě Rusku

Moskva/Paříž - Francie vyslovila souhlas s prodejem moderní bitevní lodě Rusku, s níž by Moskva mohla výrazně zvýšit údernou sílu své výzbroje. Oznámila to dnes ruská agentura Interfax s odvoláním na zdroje ruské armády. Třistametrové vojenské plavidlo třídy Mistral zavítalo loni do Petrohradu, a Paříž tak vyslala jasný signál, že je ochotna s prodejem souhlasit.

„Nákup se rozpracovává, ale v únoru ani březnu dohoda hotova nebude,“ řekl agentuře Interfax zástupce náčelníka generálního štábu ruského námořnictva Oleg Burcev. Dodal, že prodej francouzského plavidla Moskvě schválil francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Obchod podle agentury AP znepokojuje ruské sousedy, zejména Estonsko a Gruzii. Někteří analytici očekávají, že definitivní souhlas s nákupem vysloví Francie až při březnové návštěvě ruského prezidenta Dmitrije Medveděva v Paříži.

Třída Mistral

  • francouzské námořnictvo má dvě tyto lodě - Mistral (od února 2006) a Tonnere (od prosince 2006)
  • v dubnu 2010 by měla být spuštěna třetí loď této třídy - Dixmude
  • schopna nést 450 vojáků (na krátké vzdálenosti až 900), 40 tanků nebo 13 tanků a 46 jiných vozidel
  • do hangáru na palubě se vejde 16 vrtulníků

Rusko se zajímalo o nákup obdobných plavidel v Nizozemsku a Španělsku. Francie se dosud ke zprávě ruské agentury nevyjádřila.

Lodě třídy Mistral jsou podle expertů schopny provést námořní výsadek vojsk během 40 minut. Se svou dosavadní výzbrojí na takovou operaci potřebuje ruská armáda 26 hodin.