V moři u Bejrútu našli velkou část zříceného etiopského letadla

Bejrút – Vyšetřovatelé našli v moři u Bejrútu zadní část etiopského letadla, které spadlo 25. ledna. Oznámil to dnes libanonský ministr dopravy Ghazí Arídí. Podle potápěčů v ní mohou být černé skříňky. Havárii nikdo z 90 lidí na palubě nepřežil. Příčinou neštěstí nejspíš nebyla jen bouřka, ale i dosud neznámý technický problém.

Vrak se nachází v hloubce 45 metrů a záchranáři ho fotografují, než ho začnou vyzvedávat. Podle armády jde o zadní část trupu, v níž by mohly být záznamy o letu.

Boeing-737 společnosti Ethiopian Airlines spadl pět minut po vzletu z bejrútského mezinárodního letiště. Pilot po velmi rychlém startu neuposlechl pokynů řídicí věže, aby změnil směr a vyhnul se bouři, která právě v oblasti zuřila. Stroj letěl do Addis Abeby a pilot s ním namířil přímo k jihu.

Černá skříňka se záznamy z kokpitu, které by mohly objasnit, proč se tak choval, zatím nebyla nalezena, i když minulý týden záchranáři tvrdili, že zachytili její signál.

Mezi 90 lidmi na palubě stroje bylo 54 Libanonců. Z 15 těl, jež byla na hladině, byly ostatky pěti Etiopanů, devíti Libanonců a jednoho Iráčana. Odborníci ze zatím dostupných informací vyvozují, že příčinou pádu letadla nemohla být pouze bouřka, ale že letadlo muselo mít nějaký technický problém, buď s motorem, nebo hydraulikou.

Pád etiopského letadla
Zdroj: ČTK
Autor: ČTK