Může být královnou karnevalu v Riu sedmiletá dívka? Rozhodne soud

Rio de Janeiro - Brazílie řeší kontroverzi kvůli nastávajícímu karnevalu v Rio de Janeiru. Jedna z prestižních škol samby totiž zvolila za svou královnu teprve sedmiletou dívku. To se nelíbí ochráncům práv dětí, podle kterých by takto mladá dívka neměla být vystavená jako sex symbol před statisíci lidmi. O všem má rozhodnout soud.

Talent Julii Liraové nikdo neupírá, ale sex symbolem být nemůže. Brazilské úřady v tom mají jasno, a proto chtějí sedmileté dívce účast na slavném karnevalu zakázat. Podle nich je příliš mladá na to, aby rozvášňovala davy při bujarých oslavách.

„Nemůžeme dovolit, aby sedmiletá dívka dostala roli, která je tradičně velmi spojovaná se sexem,“ uvedl rozhodně šéf výboru na ochranu dětí Carlos Nicodemos.

Protekce, talent nebo přílišná ctižádost?

Královnou školy samby chtějí být tisíce Brazilek. Neváhají sáhnout i po menší plastické operaci, jen aby stanuly v čele karnevalu. Julia toho chce dosáhnout teprve v sedmi letech. „Jsem šťastná, miluji tanec na pódiu,“ řekla dívka novinářům.

U tatínka má jasnou podporu. Aby ne, když je ředitelem školy, která ji vybrala. Účast Julie obhajuje: „Každý, kdo pociťuje jakýkoli druh vzrušení při pohledu na sedmileté děvče, by si měl zajít k lékaři.“ Jeho plán mu ale může zhatit soud. Rozhodne do příští neděle, kdy karneval začíná.

Sexuální osvěta a mluvící kondomy

Už tradiční kampaň sexuální osvěty zahájili v těchto dnech brazilští zdravotníci, aby během karnevalu zabránili šíření pohlavních chorob. V místních televizních kanálech se již objevily reklamní spoty, na nichž mluvící kondom hlasitě připomíná spotřebitelům, aby na něj cestou za zábavou nezapomněli. Brazilský ministr zdravotnictví José Gomes Temporao dnes prohlásil, že letošní kampaň je zaměřena hlavně na mladé ženy a gaye. Ústřední slogan zní: „Kondom. Pro lásku, vášeň nebo prostě sex. Vždycky ho použij.“

Agentura AP píše, že loni vláda v době karnevalu volně distribuovala 500 milionů kondomů, což je v průměru 2,6 kondomu na jednoho brazilského občana. Letošní příděl vláda zatím tají.

Karnevalové kostýmy
Karnevalové kostýmy
Více fotek
  • Karnevalové kostýmy autor: Wikipedia, zdroj: Wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/693/69214.jpg
  • Karneval v Rio de Janeiru autor: Natacha Pisarenko, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/7/700/69975.jpg