Ke zneužívání žáků v Německu docházelo i na jiných církevních školách

Berlín - V rámci skandálu kolem sexuálního zneužívání žáků na několika jezuitských školách v Německu vyšly na povrch problémy obdobného rázu i v jiných katolických církevních školách spolkové republiky. Podle zjištění magazínu Der Spiegel zaregistrovala německá biskupství a arcibiskupství v uplynulých letech přes 90 případů podezření na zneužívání dětí ve svých vzdělávacích zařízeních. Další německé listy dnes poukazují na to, že přes stálý růst počtu zjištěných případů jen velmi málo diecézí aktivně nabízí obětem pomoc.

Skandál propukl před pár dny kvůli zneužívání žáků jezuitského gymnázia Canisius-Kolleg v Berlíně ze 70. a 80. let. Představený jezuitského řádu přiznal, že podobné případy se děly také v dalších zařízeních v Německu i v cizině. Zatím se ví o více než třech desítkách obětí. Podezřelí jsou dosud tři řádoví bratři.

„Počet možných případů zneužívání v německé katolické církvi je však větší, než se dosud předpokládalo,“ píše Der Spiegel na internetových stránkách svého čísla, které vyjde v pondělí. „Náš průzkum u všech 27 německých biskupství ukázal, že od roku 1995 padlo podezření církevních kruhů ze sexuálního zneužívání nejméně na 94 kněží i laiků. Z toho 30 z nich bylo v minulosti obžalováno a odsouzeno.“

Z 27 oslovených biskupství přitom magazínu odpovědělo jen 24. Tři biskupství - Limburg, Řezno a Drážďany-Míšeň - odpovědět odmítla s odůvodněním, že současnou vzrušenou debatu nechtějí dále rozviřovat. Ozývají se však i opačné názory, a to jak mezi církevními hodnostáři, tak mezi skupinami kritických věřících. „Odhalení ukazují temnou tvář církve, která mě leká. Chceme k tématu přistupovat otevřeně,“ prohlásil podle Spiegelu tajemník Německé biskupské konference, jezuitský páter Hans Langendörfer.