Akce ochránců opět skončila srážkou s velrybářskou lodí

Sydney – Už podruhé se letos u Antarktidy srazilo plavidlo ochránců zvířat s japonskou velrybářskou lodí. Srážka se obešla bez zranění a na rozdíl od lednového případu nebyla žádná z lodí ohrožena. Aktivisté z organizace Sea Shepherd se snaží zabránit lovu kytovců flotile šesti velrybářských lodí, která má Japonsko v antarktických vodách. Výjimku ze zákazu komerčního lovu velryb dostalo Japonsko v roce 1986 pro vědecký program.

„Jušin Maru 3 úmyslně najela na loď Bob Barker patřící organizaci Sea Shepherd. Prorazila jí trup a ohrozila životy posádky,“ uvádí se v prohlášení ochránců velryb. Ochránci se snažili k velrybářům přiblížit ještě na jednom plavidle, aby jim na palubu naházeli kontejnery s kyselinou máselnou, která intenzivně páchne po zvratcích.

Z úmyslu uškodit se obě strany obviňují navzájem. Metrová díra v trupu lodi aktivistů je ale nad čarou ponoru, nezopakoval se tak případ z počátku ledna, kdy se člun ekologů potopil dva dny po srážce s japonskou velrybářskou lodí. Přišel tehdy o příď a nepodařilo se ho včas dopravit k francouzské výzkumné stanici. Šest členů posádky se zachránilo na jiném plavidle ochranářů.

V Japonsku se ale velrybí maso konzumuje a tvrzení Japonců, že kytovce loví kvůli vědeckým účelům, je považováno za záminku pro udržení velrybářského průmyslu. Údaje o objemu letošních úlovků a zmařených příležitostí zatím nejsou známé.