Klaus se v Egyptě setká s Mubarakem a podpoří škodovku

Káhira - Prezident Václav Klaus přiletěl do Káhiry na třídenní návštěvu Egypta. Prohlédne si město a večer se zúčastní uvedení Škody Superb na egyptský trh. V pondělí se setká s prezidentem Mubarakem, premiérem Nazífem i generálním tajemníkem Ligy arabských států Amrem Músou. V Egyptě chce taky představit arabské vydání své knihy Modrá, nikoli zelená planeta.

Jde o druhou návštěvu Václava Klause coby českého prezidenta v Egyptě, který je považován za regionální velmoc Blízkého východu. Jeho egyptský partner, dvaaosmdesátiletý Mubarak, patří k nejvlivnějším politikům arabského světa a k jedněm z nejdéle sloužících politiků vůbec. Ve vysoké politice se pohybuje od sedmdesátých let, od roku 1981 je egyptským prezidentem.

Klaus chce v egyptské metropoli navštívit také stavbu tamního autosalonu mladoboleslavské automobilky, který by měl patřit k největším, kterými se Škoda Auto prezentuje. Škodovka loni v Egyptě prodala 3 581 vozů. Tamní trh i s okolními africkými zeměmi považuje za velmi perspektivní.

Český prezident navštívil Egypt před dvěma lety a byl první českou hlavou státu na oficiální návštěvě této arabské země. S egyptskými představiteli tehdy jednal především o posílení ekonomické spolupráce, například v cestovním ruchu. Káhira patří k tradičním obchodním partnerům českých firem v arabském světě, v posledních letech ale vzájemné hospodářské vztahy stagnovaly.

Ilustrační foto
Ilustrační foto