Atentátníci z 11. září budou možná souzeni v New Yorku

Washington - Prezident USA Barack Obama nevyloučil, že by se soud s předpokládanými strůjci atentátů z 11. září 2001 mohl konat v New Yorku. Podle agentury AP prezident v neděli zároveň řekl, že bere v úvahu námitky newyorského starosty Michaela Bloomberga i policie, kteří se obávají mimo jiné bezpečnostního rizika a finančních nákladů s ním spojených.

„Nevylučuji to, ale myslím, že je důležité vzít v úvahu konkrétní logistické otázky,“ uvedl Obama v rozhovoru pro televizní stanici CBS. „Když máte město, které říká ne, policejní oddělení říká ne a starosta říká ne, pak je to obtížné.“

Chálid Šajch Muhammad, který je držen na americké vojenské základně v Guantánamu na Kubě, se přihlásil k zodpovědnosti za přípravu teroristických útoků z 11. září 2001, při nichž zahynuly téměř 3000 lidí. Přiznal se také k útokům v Indonésii, Keni a jinde ve světě.

Už loni v listopadu ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že se jeho ministerstvo rozhodlo postavit Muhammada a čtyři další podezřelé před soud v New Yorku. Proces by se měl konat u federálního soudu jen pár domovních bloků od místa, kde stávaly mrakodrapy světového obchodního střediska zničené při atentátu.

 ##GMAP:3515:Ground Zero##

Chálid Šajch Muhammad
Chálid Šajch Muhammad